Asgari Ücreti için net rakamlar heyecanlandırdı 2019'da AGİ de bakın ne olacak

1 Ocak 2019 tarihi itibariyle geçerli olacak Asgari Ücreti ve AGİ ödemelerini belirleyecek komisyon saat 11.00'da toplandı, masada heyecan yaratan rakamlar var.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2019 yılının maaşı ve AGİ ödemelerini belirlemek üzere bugün saat 11.00'da toplandı. Asgari Ücret Komisyonu'da ilk kez asgari ücretle geçinen bir işçi de yer alacak. 2019 asgari ücreti yıllık enflasyon rakamı baz alınarak belirlenecek. Bu açıdan bakıldığında asgari ücret kesinlikle 2 bin lira üzerinde olacak. Masada heyecan veren teklifler var işte AGİ ile birlikte 2019 için düşünülen zamlar:

ASGARİ ÜCRETLİ MASADA : Yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret için toplanan komisyonda ilk kez işçi, işveren ve kamu temsilcileriyle birlikte bir asgari ücretli yer alıyor. Yalova'da oturan Gülden Görmez komisyonuna 'üye' olarak katılıyor. 2 çocuk annesi olan Gülden Görmez, kirada oturuyor.

Asgari Ücret Komisyonunun en az dört toplantı yaparak aralık sonuna doğru asgari ücreti belirlemesi bekleniyor. Asgari ücret için heyecan yaratan tekliflere dönecek olursak... İşte öneriler:

TÜRK İŞ'İN ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİ : Masada işçi kesimini temsil eden Türk-İş şu anda net 1603 TL olan asgari ücretin Ekim ayı itibariyle 2 bin liraya çıkarılmasını ve bu rakam üzerinden 2019 yılı ücret pazarlığına başlanmasını istiyor. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, “Enflasyon altında hiç bir zammı ne görüşürüz ne konuşuruz. Asgari ücret artışı için kırmızı çizgimiz enflasyon, 2.000 tl’nin üzerinde yüzde 25 enflasyon farkı ve bunun üzerine refah payı talep edeceğiz” dedi.