BIST 1.103
DOLAR 7,71
EURO 9,00
ALTIN 459,43

Asgari ücrete net yüzde 55 zam AK Partili başkan müthiş rakamı açıkladı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2019 zammınının ikinci görüşmesini bugün saat 10.00'da yapıyor, net asgari ücret için müthiş rakamlar konuşuluyor.

2019 yılı asgari ücreti için İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantısını bugün yapıyor. 7 milyon çalışanın izlediği toplantı masasında umut vaadeden rakamlar var. Türk-İş asgari ücretin en az 2500 liraya çıkarılmasını isterken işveren kesimi henüz rengini belli etmedi. İktidar ile muhalefet belediyeleri arasında ise asgari ücret rekabeti başladı. CHP'nin 2200 TL'lik asgari ücretine karşılık AK Partili belediye başkanı müthiş bir asgari ücret rakamı açıkladı. İşte asgari ücretle ilgili yaşanan flaş gelişmeler:

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin bu yılki ikinci toplantısı Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Bu toplantıda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile TÜİK uzmanlarının ülke ekonomisiyle ilgili verileri paylaşması bekleniyor. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında toplanacak komisyonda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise TİSK temsil ediyor.

ASGARİ ÜCRET EN AZ 2500 OLSUN : Asgari Ücret Komisyonu masasında asgari ücretliyi TÜRK-İŞ temsil ediyor. Sendika masaya işçi kesimini memnun edecek bir rakamla oturdu. 'Enflasyon altında hiç bir zammı kabul etmeyeceğini ilan eden Türk-İş 2,000 TL'nin üzerinde yüzde 25 enflasyon farkı ve bunun üzerine refah payı istiyor. Türk-İş asgari ücretin bekarlar değil evliler dikkate alınarak belirlenmesini ve verginin sıfırlanmasını talep ediyor.

İŞVEREN 100 TL'NİN PEŞİNDE : Asgari Ücret komisyonunda yer alan işveren kesimi henüz net bir rakam telaffuz etmedi. İşveren asgari ücrete verilen mevcut 100 TL devlet desteğinin kesilmemesini talep ediyor. Destek kesildiği taktirde, işverene yansıyacak olan %8 ek maliyetin istihdam oranını düşürebileceği riskinin söz konusu olduğu ifade ediliyor. İşverene verilen desteğin, 2019'da sonlanması planlanıyor.