Asgari Ücret toplantılarına damga vurdu kim bu Gülden Görmez?

Asgari Ücret 2019'da net 2020 lira oldu. Ücret artışı yüzde 26 oldu. Çalışanları sevindiren bu kararda Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısına bu yıl ilk kez katılan özel güvenlik görevlisi Gülden Görmez'in payı da var.

Asgari ücretin 2019 yılında brüt 2 bin 558 lira, net 2 bin 20 lira olarak belirlenmesi asgari ücretle geçinenleri sevindirdi. Kararın oy birliği ile alınması bir başka ayrıntı oldu. Peki bu kararın alınmasına giden süreçte neler yaşandı? Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısına bu yıl ilk kez işçi kesiminde bir çalışan katıldı. O isim milyonlarca asgari ücretliyi temsilen komisyonda yer alan 2 çocuk annesi Gülden Görmez'di.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısında yaptığı konuşmayla herkesin dikkatini çekmiş sessiz çoğunluğun sesi olmuştu. Yalova Üniversitesi Merkez Yerleşke'de özel güvenlik görevlisi Gülden Görmez'in 6 Aralık'taki sözleri günlerce konuşuldu.

‘OĞLUM GURUR MESELESİ YAPTI, OKULA GİTMEDİ’ Evli ve 2 çocuk annesi olan Görmez, çocuğunun birinin üniversite de okuduğunu bir diğerinin ise lise 2’den ayrıldığını belirtti. Görmez, “Oğlumuza formasını aldım ama hırkasını alamadım. ‘Onu da bir ay sonra alırız’ demiştim. Okul yönetimi ‘prosedür gereği, o forma giyilmek zorunda’ diyerek sürekli oğlumu uyardığı için, oğlum da gurur meselesi yaptı bir daha gitmedi. Bunu bütün asgari ücretlilerin yaşadığına inanıyorum” diye konuştu.

"ELİMDE 3 LİRA KALIYOR" Görmez şöyle konuştu: "15 gün önce yakmaya başladım doğalgazı. Bu 15 günlük bir fatura. 150 lira gelmiş. 850 lira zaten kira ödedim; 1000 lira yaptı. Şimdi kredi taksitim var, 650 lira. Onu ödeyeceğim; 1650 lira yapıyor. Ben yol ve yemek ücreti alıyorum ama iş yerinde yemek yiyorum. Çalışma saatinin içerisinde yemek yemek zorundayım. Para zaten oraya gidiyor. Yol parası da zaten yola gidiyor. 1603 liradan ayda elimde 3 lira kalıyor."