BIST 1.114
DOLAR 7,33
EURO 8,65
ALTIN 452,84

Asgari ücret net 2280 TL olsun deniyordu işveren üst sınırı açıkladı

2019 asgari ücret zammının belirleneceği komisyon toplantısının üçüncüsü bugün saat 14.00'da yapılacak. TİSK asgari ücretteki üst sınırı açıkladı.

Asgari ücret 2019'da ne kadar olacak sorusu gündemdeki yerini korurken, gözler bugün yapılan asgari ücret görüşmelerinin üçüncü toplantısına çevrildi. Görüşme arefesinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda yer alan temsilcilerden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Kudret Önen'den çok konuşulacak bir açıklama geldi.

TÜİK RAKAMI MASAYA KOYACAK : Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında en kritik toplantıyı yapacak. İşçi ve işveren arasındaki pazarlıkların başlaması bakımından belirleyici olan, bir işçinin asgari geçim tutarının Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) bu toplantıda komisyonla paylaşılaşılması bekleniyor. Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin üçüncü toplantısına Türk-İş ev sahipliğinde yapacak.

İŞVEREN AĞZINDAKİ BAKLAYI ÇIKARDI : Kritik asgari ücret komisyonu toplantısı öncesinde işveren kesimini temsil eden TİSK ağzındaki baklayı çıkardı. TİSK'in istediği zam oranı sadaka gibi...

ASGARİ ÜCRET 2 BİN TL ALTINDA OLSUN: Komisyanda yer alan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Kudret Önen, asgari ücretin kesinlikle 2 bin lira altında olması gerektiğini söyledi. Kudret Önen buna gerekçe olarak da enflasyonla mücadele programını gösterdi. İddiasına göre 2 bin lira ve üstü bir asgari ücret Türkiye'nin üretimde rekabet gücünü düşürür.