BIST 1.212
DOLAR 7,80
EURO 9,26
ALTIN 483,16

Asgari ücret 2020'de ne kadar olacak? Asgari ücreti belirleyecek TÜİK rakamı

Asgari Ücret Tespit komisyonu 2020 asgari ücreti belirlemek için üçüncü toplantısını yaparken, masaya herkesin beklediği TÜİK rakamları geldi. 2020 Asgari ücretinin belirlenmesinde TÜİK'in bu rakamları kıstas kabul ediliyor. TÜİK 1940 TL ile 2331 TL arasında rakam verdi.

2020 Asgari görüşmelerinde kıyasıya bir pazarlık yaşanıyor. Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde, yeni rakamı belirlemede kritik öneme sahip TÜİK rakamı bugün açıklandı. TİSK'teki üçüncü toplantıda 2020 asgari ücreti için ilk rakamın telaffuz edilmesi açısından büyük önem taşıyor. Toplantı saat 14.00'da başladı. 

TÜİK asgari ücreti belirleyecek rakamı açıkladı: TÜİK temsilcileri, asgari ücret tespitinde dikkate alınan, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını Asgari Ücret Tespit Komisyonu'yla paylaştı. TÜİK hafif iş kolu için 1.940 TL, orta iş kolu için 2086 TL, ağır iş kolu içinse 2.331 TL asgari geçim tutarı açıkladı. 
Asgari ücret pazarlığı TÜİK'in bu rakamları üzerinden yürüyecek. 

Önceki toplantılarda ne olmuştu?
: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığındaki ilk toplantıda Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, tarafların bakış açısını dikkate alarak ortak bir noktada buluşmak istediklerini belirterek, "Komisyonda tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi asgari ücretin tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini canı gönülden diliyorum." ifadelerini kullanmıştı. İşçi ve işveren temsilcileri de toplantıda görüş ve taleplerini dile getirmişti.

Türk-İş'in ev sahipliğindeki ikinci toplantıda da Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve TÜİK temsilcileri, ekonomik veri ve raporları sunmuştu. Yeni asgari ücretin belirlenmesinde kritik nitelikteki toplantı öncesi, komisyonun işçi ve işveren taraflarının talepleri netlik kazandı.