Araştırma sonuçları korkuttu et yerken dikkat! Erken ölüm riskini artırıyor

Araştırma sonuçları korkuttu et yerken dikkat! Erken ölüm riskini artırıyor

BMJ (British Medical Journal) dergisinde yayımlanan ve ABD'de yürütülen bir araştırmanın sonucunda günde en az yarım porsiyonluk bir artışın erken ölüm riskine yol açtığı ortaya çıktı.

Araştırma sonuçları korkuttu et yerken dikkat! Erken ölüm riskini artırıyor - Sayfa 1

1986 ila 2010 yıllarında 53 bin 553 kadın ve 27 bin 916 erkek katılımcının yeme alışkanlıkları ve erken ölüm riskine ilişkin verilerin incelendiği araştırma sonuçlarına göre günde kırmızı et tüketiminde en az yarım porsiyonluk artışın erken ölüm riskini yüzde 10 oranında artırdığına işaret edildi.

Araştırma sonuçları korkuttu et yerken dikkat! Erken ölüm riskini artırıyor - Sayfa 2

Beslenme ve ölüm riski verileri incelendikten sonra araştırmacılar, sekiz yıl içinde işlenmiş ve işlenmemiş kırmızı et tüketiminde günde en az yarım porsiyonluk bir artışın, sırasıyla yüzde 13 ve yüzde 9 daha yüksek erken ölüm riski ile ilişkilendirildiğini belirtti.

Araştırma sonuçları korkuttu et yerken dikkat! Erken ölüm riskini artırıyor - Sayfa 3

Beslenme ve epidemiyoloji profesörü, Harvard T.H.Chan Halk Sağlığı Beslenme Anabilim Dalı Başkanı ve araştırmanın yazarı Dr. Frank Hu, şu açıklamalarda bulundu;

Araştırma sonuçları korkuttu et yerken dikkat! Erken ölüm riskini artırıyor - Sayfa 4

Erken ölüm riski azaltılabilir: ”Veriler kırmızı etin, kümes hayvanları, balık, kuru yemiş, baklagiller, tam tahıllar ve hatta sebzeler gibi diğer protein kaynaklarıyla değiştirilmesinin erken ölüm riskini azaltabileceğini göstermektedir."