Arap sevdasına Burj Al Babas'ı yaptılar iflas ettiler Mudurnu şatoları ne olacak

MUDURNU'da sit alanına Burj Al Babas ismiyle yapılan şato evleri, Sarot Group şirketi iflas edince gündeme oturdu.

BOLU’nun Mudurnu ilçesinde şirket iflas edince yapımı duran Burj Al Babas şato evleri tartışma konusu oldu. 750 bin metrekare arazi üzerinde 200 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen projede 732 binaya ruhsat verildi. Mevcut 587 binanın ise yüzde 80'i tamamlansa da şato evler atıl halde bekliyor. Belediye Başkanı Mehmet İnegöl yatırımcıların gelmesi gerektiğini belirtirken, bazı vatandaşlar projedeki evleri "Dracula’nın memleketine benziyor" diye eleştirdi. Bakın şato evlerinin bir tanesinin fiyatı ne kadar ve yapan şirket kimin?

ŞİRKET İFLAS ETTİ : Mudurnu ilçesinde 2011 yılında Burj Al Babas projesiyle başlanan şato tipi evlerin yapımı, ekonomik nedenlerden dolayı durdu. Mudurnu'da 750 bin metrekare arazi üzerinde 200 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen projenin sahibi şirket için mahkeme iflas kararı verdi.

KONKORDATO İŞE YARAMADI : Geçen haziran ayında İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvurarak konkordato talebinde bulunan Sarot Group bünyesindeki Burj Al Babas Termal Turizm Pazarlama İnşaat Taahhüt Limited Şirketi'ne 3 ay süre verildi. 9 Kasım günü yapılan duruşmada komiser heyetinin gönderdiği raporu dikkate alan mahkeme heyeti, konkordatonun başarıya ulaşma şansı olmadığını belirterek iflas kararı verdi.

ŞATO EVLER NE OLACAK? : Vatandaşlar tarafından Mudurnu’nun tarihi yapısına uymadığı gerekçesiyle eleştirilen proje ile ilgili konuşan Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl şu bilgileri verdi : “Bu tip projeyle yurt dışı satış odaklı termal tesis yapacaklarını belirttiler. Bize müracaatında şu an 732 binaya inşaat ruhsatı verdik. Şu an mevcut 587 tane binanın yüzde 80’i yapıldı. Uydu görüntüsü ve yataydan çekim yapıldığı için sık gibi gözüküyor. Ama 3194 sayılı İmar Kanunu'na göre her parsel 320 metre, binanın oturumu 90 metre” .