Apple'ın satışları düştü üretim azaldı! Yatırımcılar şokta

Yeni iPhone'lara yönelik talebin beklenenden az olması Apple'ın üretim siparişlerini azaltmasına neden oldu. Özellikle de iPhone XR modelinin rağbet görmediği bildiriliyor.

Apple'ın satışları düştü üretim azaldı! Yatırımcılar şokta - Sayfa 1

Satışlar düşük: Apple yeni iPhone'ların üretimini azalttı Yeni iPhone'lara yönelik talebin beklenenden az olması Apple'ın üretim siparişlerini azaltmasına neden oldu. Özellikle de iPhone XR modelinin rağbet görmediği bildiriliyor.

Apple'ın satışları düştü üretim azaldı! Yatırımcılar şokta - Sayfa 2

Apple'ın kısa süre önce piyasaya sürdüğü üç yeni iPhone'a yönelik talep, şirketin beklentilerinin altında kalmış gibi görünüyor. Cupertinolu teknoloji devinin bu nedenle 2018 iPhone modellerinin üretim siparişlerini azalttığı bildirildi. Özellikle de iPhone XR talebinin oldukça zayıf olduğu ifade ediliyor.

Apple'ın satışları düştü üretim azaldı! Yatırımcılar şokta - Sayfa 3

İlk tahminlerde de zaten iPhone XR modelinin yavaş bir satış grafiği çizeceği öngörülmüştü. Apple'ın üretim planını üçte bir oranında azalttığı belirtiliyor. Eylül 2018 ve Şubat 2019 ayları arasında yaklaşık 70 milyon adet üretilmesi hedeflenirken, şimdi ise şirket tedarikçilerinden bu miktarın sadece üçte birini üretmelerini istedi.

Apple'ın satışları düştü üretim azaldı! Yatırımcılar şokta - Sayfa 4

Apple birkaç hafta önceki kazanç konferansı sırasında, yaklaşan tatil dönemi için umulandan daha düşük satış tahmini beklediğini belirterek yatırımcılarını şoka uğratmıştı.