Apple'dan sonra Amazon'da 1 trilyon dolar! Jeff Bezos artık daha zengin

Apple'dan sonra Amazon'da 1 trilyon dolar! Jeff Bezos artık daha zengin

Online alışveriş devi Amazon'un piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaştı. Amazon bu sayede Apple'dan sonra 1 trilyon dolar değere ulaşan ikinci ABD'li şirket oldu. Amazon'un sahibi Jeff Bezos ise servetine her geçen gün birkaç milyar dolar daha ekliyor!

Apple'dan sonra Amazon'da 1 trilyon dolar! Jeff Bezos artık daha zengin - Sayfa 1

New York borsasında cuma gününü hisse başına 2.012,71 dolardan kapatan Amazon hisseleri, dün TSİ 18.40'da yüzde 1,9 artışla 2.050,27 dolara kadar tırmandı. Bu sonuçla piyasa değeri 1 trilyon dolara çıkan Amazon, tarihte bu seviyeye ulaşan ikinci şirket oldu. Dünyanın en değerli şirketi konumunda bulunan Amerikalı teknoloji devi Apple'ın piyasa değeri 2 Ağustos'ta 1 trilyon dolara ulaşmıştı.

Apple'dan sonra Amazon'da 1 trilyon dolar! Jeff Bezos artık daha zengin - Sayfa 2

GERİDEN GELİP APPLE'I GEÇEBİLİR: Ancak iki şirketin büyüme hızına bakılırsa Amazon, Apple'ı geride bırakarak önümüzdeki yıllarda dünyanın en değerli şirketi olabilir. Dünyanın en zengin milyarderi olan Amazon kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Jeff Bezos'un serveti de bugün 2,6 milyar dolar artışla söz konusu saatte 167,3 milyar dolara ulaştı.

Apple'dan sonra Amazon'da 1 trilyon dolar! Jeff Bezos artık daha zengin - Sayfa 3

Bezos'un 1994'te internet üzerinden kitap satışı için kurduğu Amazon, ilerleyen yıllarda diğer sektörlere de yayılarak, dünyanın en fazla gelir ve piyasa değerine sahip perakende şirketi haline geldi.

Apple'dan sonra Amazon'da 1 trilyon dolar! Jeff Bezos artık daha zengin - Sayfa 4

Firmanın net karı bu yılın ikinci çeyreğinde 2,5 milyar dolar olurken, söz konusu miktar şirket tarihinde bir çeyrekte elde edilen en yüksek net kar olarak kayıtlara geçti. Ayrıca, Amazon'un net karı üç çeyrek üst üste 1 milyar doların üzerinde gerçekleşti.