BIST 1.112
DOLAR 8,35
EURO 9,67
ALTIN 504,29

Anket şirketleri seçim sonucu için ne dedi? MHP ve CHP...

Araştırma şirketleri A&G Genel Müdürü Adil Gür ve ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu seçim sonuçlarını değerlendirdi. İttifak AK Parti ve CHP'yi vurdu mu? Kim kimden oy aldı?.. Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener koltuklarını koruyabilir mi?

TÜRKİYE seçimini yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 52.5'ini alarak yeniden cumhurbaşkanı seçildi. AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı ise genel seçimde oyların yüzde 53.6'sını alarak TBMM'de çoğunluğu elde etti. Araştırma şirketleri A&G Genel Müdürü Adil Gür ve ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu seçim sonuçlarını değerlendirdi. Uslu, "Dünyada bölünüp de oy oranını koruyan tek parti MHP" derken, Adil Gür "Demirtaş'a özgürlük talepleri olmasa sonuç farklı olabilirdi" dedi.

CHP İTTİFAKTAN ZARARLI ÇIKTI... CHP'nin ittifak sisteminde zararlı çıktığını belirten ANAR'ın Genel Müdürü İbrahim Uslu, CHP'nin ittifaka girmesinin, 'bazı partileri parlamentoya taşıyacağım' diye destek vermesinin oy kaybıyla sonuçlandığını ifade etti. Uslu, "Böyle bir bedel ödemek zorunda kaldı. CHP'nin stratejisi çok başarılı ve iyi planlanmış bir strateji değildi. İttifaktan küçük partiler daha kâr ederek çıkarken büyük partiler biraz maliyet ödedi. Küçük partiler kârlı çıktı. İttifak sisteminin bir süre sonra büyük partiler tarafından bir kere daha düşünüleceğini zannediyorum" diye konuştu.

BİRDEN FAZLA ADAY KAYBETTİRDİ... Cumhurbaşkanlığında çok adaylı sisteme ilişkin daha önce "Birden fazla adayla seçime girildiğinde ilk turda biter" dediğini dile getiren Uslu, ortak aday çıkarılmadığında partilerin kendi adaylarına oy verildiğini söyledi. Uslu, sözlerine şöyle devam etti:

MHP DÜNYADAKİ TEK PARTİ... "Benim gördüğüm muhalefetin bu seçimde geliştirdiği, uyguladığı bütün stratejiler çöktü. Hiçbiri onların beklediği sonuçları doğurmadı. Büyük partilerden küçük partilere oy geçişi yaşandı. Benzer bir durum AK Parti'de de söz konusu. MHP bölünüp oy oranını koruyan dünyadaki tek partidir muhtemelen. Ortadan ikiye bölünüp oy oranını korudu."