Prens Selman'dan muhalifleri susturmak için gizli operasyonlara onay!

Abone ol

The New York Times gazetesi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın muhalifleri susturmak için gizli operasyonlara onay verdiğini yazdı.

Amerikalı yetkililerin Suudi Hızlı Müdahale Grubu adını verdiği  ekibin 2017’de muhaliflere yönelik çok sayıda operasyon içinde yer aldığı ifade  edildi. Suudi Hızlı Müdahale Grubu'nun liderinin geçen Ramazan Bayramı sırasında  Prens Selman'dan prim istediği belirtildi.

İzleme, kaçırma, alıkoyma ve işkence

Amerikalı yetkililer ve Suudi kurbanların arkadaşlarının ifadelerine  dayandırılan haberde, operasyon hakkındaki bazı gizli istihbarat raporlarına  göre, Kaşıkçı cinayetinden bir yıl önce Prens Selman'ın verdiği yetkiyle  muhalifleri susturmak için izleme, kaçırma, alıkoyma ve işkence gibi yöntemlere  başvurulduğu belirtildi.

"Suudi Hızlı Müdahale Grubu"

Amerikalı yetkililerin "Suudi Hızlı Müdahale Grubu" adını verdiği  ekibin 2017’de muhaliflere karşı çok sayıda operasyon içinde yer aldığı ifade  edildi.

Psikolojik işkenceye maruz kaldıktan sonra intihara teşebbüs 

Yetkililer, bu operasyonlardan bazılarının Suudi muhaliflerin diğer  Arap ülkelerden zorla kendi ülkelerine gönderilmesi ve muhaliflerin Kral Selman  ve Veliaht Prens Selman'ın saraylarında zorla alıkonulması olduğunu söyledi. İstihbarat raporlarında, Suudi Hızlı Müdahale Grubu  tarafından  alıkonulan Suudi Arabistan'daki kadınlar hakkında yazılar yazan bir akademisyenin  psikolojik işkenceye maruz kaldıktan sonra geçen yıl intihara teşebbüs ettiği  bilgisine yer verildi.

Ekibe prim verilecek mi? sorusu

Bu infaz timinin geçen haziranda çok yoğun bir şekilde çalıştığını  belirten yetkililer, hızlı müdahale grubu liderinin, Prens Selman’ın baş  danışmanına, Ramazan Bayramı’nda veliaht prensin ekibe prim verip vermeyeceğini  sorduğunun öğrenildiğini söyledi.

Gazete haberinde Suudi yetkililerin, böyle bir ekibin varlığıyla  ilgili yorum yapmaktan kaçındığı aynı zamanda bu ekibin çalışmalarıyla ilgili  sorulara da cevap vermediği kaydedildi.

Kaşıkçı'nın cesedi halen bulunamadı

Suudi gazeteci Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de girdiği  Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda katledilmişti.

Orta Doğu'nun en etkin gazetecilerinden, Washington Post yazarı Cemal  Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesi ve  sonrasında yaşananlar, Türkiye ve dünya kamuoyunun gündemindeki yerini koruyor.

Cinayetin üzerinden geçen sürede Kaşıkçı'nın ne zaman, nerede ve nasıl  öldürüldüğüyle ilgili bilgiler ortaya çıktı ancak cesedinin nerede olduğu konusu  hala netlik kazanmadı.

Cinayette Suudi Arabistan izleri

Amerikan Washington Post gazetesi, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının  (CIA), Kaşıkçı cinayetinin emrini Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman'ın  verdiği sonucuna ulaştığını yazmıştı.  

Günün Önemli Haberleri