NATO'dan açıklama Türkiye olmadan olmaz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Avrupa'nın güvenliğini değerlendirdi. İngiltere'nin birlikten ayrılması ile NATO'nun savunma masraflarının yüze de 80'ninin Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkeler tarafından karşılanacağına dikkat çeken Genel Sekter, "Avrupa'nın güvenliği Türkiye gibi ülkeler olmadan sağlanamaz" dedi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Berlin'deki German Atlantic Society adlı kuruluşta bir konuşma yaptı. Stoltenberg, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelerin Avrupa güvenliğinde önemli rol oynadığına işaret etti.

Avrupa'nın kendi savunma kabiliyetini geliştirme yönündeki çabalarını memnuniyetle karşıladığını kaydeden Stoltenberg, bunun transatlantik ilişkileri güçlendirecek şekilde yapılması durumunda NATO'yu da kuvvetlendireceğini ifade etti.

Stoltenberg, İngiltere'nin birlikten ayrılmasının ardından NATO'nun savunmasının yüzde 80'inin AB üyesi olmayan ülkeler tarafından karşılanacağına dikkati çekti.

"TÜRKİYE OLMADAN SAĞLANAMAZ"

Türkiye'nin Irak ve Suriye'deki istikrarsızlığa karşı mücadele ettiğini belirten Stoltenberg, "Avrupa'nın güvenliği terörle mücadele konusunda kilit öneme sahip olan Türkiye gibi ülkeler olmadan sağlanamaz." vurgusu yaptı.

Günün Önemli Haberleri