İçişleri Bakanlığı'ndan seçim açıklaması son 4 seçimin...

İçişleri Bakanlığı, 2018 genel seçimleriyle ilgili açıklama yaptı. Bakanlığın genel seçimlere ilişkin açıklamasında 'son 4 seçimin en sakini en az olay olanıydı' denildi.

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri sırasında ülke genelinde meydana gelen olaylara ilişkin açıklama İçişleri Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık seçimlerde oy verme işlemine ilişkin ülke genelinde 362 olay meydana geldiğini, oy verme işlemine ilişkin olaylar açısından son 4 seçime göre, en az olayın yaşandığı seçimin bugünkü olduğu belirtildi.

İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, bugün vatandaşların oylarını kullandığı 08.00-17.00 saatleri arasında, ülke genelinde, 100'ü oy pusulasının fotoğrafının çekilmesinden kaynaklanan toplam 362 olay gerçekleşti. 

7 Haziran 2015 seçimlerinde 581, 1 Kasım 2015 seçimlerinde 542, 16 Nisan 2017 halk oylamasında ise 519 olay yaşanmıştı. Seçim günü meydana gelen olaylar açısından bugünkü, son 4 seçime göre, en az olayın yaşandığı seçim oldu. 

29 KİŞİ HAKKINDA YASAL İŞLEM

Bugünkü seçimlerde 12'si yabancı uyruklu olmak üzere toplam 29 kişi hakkında seçime yönelik olaylar nedeniyle yasal işlem yapıldı. Olaylarda 8 kişinin, hayati tehlikesi bulunmayacak şekilde yaralandığı öğrenildi. 

Öte yandan, Erzurum'da 2 kişinin ölümü, 3 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayın seçimle herhangi bir ilgisi olmadığı, kişiler arasındaki husumetten kaynaklandığı ifade edildi.

İçişleri Bakanlığında oluşturulan Seçim Güvenliği Koordinasyon Merkezinde yurt genelinde seçimin huzur ve güven içinde yapılması için yoğun çaba gösterildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi dolayısıyla ülke genelinde alınan güvenlik tedbirlerini Seçim Güvenliği Koordinasyon Merkezinden takip etti.

Bakan Soylu, video konferans ekranlarından emniyet ve jandarma bölgelerindeki aktif kameralar, helikopter ve drone'lardan alınan görüntüleri anlık olarak izledi.

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem milletvekillerini belirlemek üzere yurt genelinde sandık başına giden vatandaşların huzurlu ve güvenli şekilde oy kullanmasını temin için 531 bin 7 güvenlik personeli görev yaptı.

Seçimde güvenliği sağlamak amacıyla 264 bin 526 polis, 195 bin 695 jandarma, 50 bin 793 güvenlik korucusu, 19 bin 993 gönüllü güvenlik korucusu olmak üzere 531 bin 7 güvenlik personeli görev yaptı.

Günün Önemli Haberleri