Diyarbakır son oy oranı HDP kaç oy aldı 2018 son veriler

Abone ol

DİYARBAKIR seçim sonuçları HDP ne kadar oy aldı, HDP 2018 seçim sonucuna göre Diyarbakır'da kaç oy aldı soruları merak konusu oldu. Diyarbakır'da Anadolu Ajansı'nın geçtiği ilk verilere göre cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandıkların %20'si açıldı. Buna göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş %60 ile önde gidiyor

Diyarbakır seçim sonuçları 2018, HDP Diyarbakır'da ne kadar oy aldı, Selahattin Demirtaş son oy oranı kaç oldu? Diyarbakır'da Anadolu Ajansı'nın geçtiği ilk verilere göre cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandıkların %20'si açıldı. Buna göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş %60 ile önde gidiyor.

TBMM seçimlerinde ise sandıkların %16'sı açıldı. Buna göre %62 ile HDP önde gidiyor. AK Parti ise %24 ile bu partiyi takip ediyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş %60 ile önde gidiyor. Demirtaş'ı %31 ile Erdoğan ve %5 ile de İnce takip ediyor.

DİYARBAKIR CANLI SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

CUMHURBAŞKANLARI ADAYLARI : 2018 yılı Cumhurbaşkanı seçiminde 6 aday yarıştı. AK Parti ve MHP'nin kurduğu "Cumhur İttifakı" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, CHP Muharrem İnce'yi, HDP ise Selahattin Demirtaş'ı cumhurbaşkanı adayı olarak göstermişti.İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de cumhurbaşkanı olabilmek için yarıştı.

Cumhurbaşkanı seçimi birinci tur : Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turuna 6 aday katıldı. Birinci turda geçerli oyların salt çoğunluğunu alan (yüzde 50'nin üstü)  cumhurbaşkanı seçilmiş oluyor. 

 İkinci oylamaya ilişkin seçim takvimi : İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanamadığı takdirde 8 Temmuz 2018 pazar günü ikinci tur oylama yapılacak. Bu seçime en çok oy alan 2 aday katılacak. Adaylardan hangisi en çok oyu alırsa o cumhurbaşkanı olacak. İkinci oylamaya ilişkin seçim takvimi ise şöyle işleyecek:

- 25 Haziran: İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde aday ikamesinin son günü (Saat 17.00). İkinci oylama propaganda döneminin başlangıcı.

- 26 Haziran: İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il seçim kuruluna yapılacak itirazın son günü (Saat 17.00). İlçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılan itirazlar il seçim kurullarınca en geç 23.59'a kadar karara bağlanacak.

- 28 Haziran: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itiraz YSK'ce karara bağlanacak. 29 Haziran: YSK kesin seçim sonuçlarını ilan edecek. 30 Haziran: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemine başlanacak.

- 4 Temmuz: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek. 7 Temmuz: Seçim propaganda dönemi saat 18.00'de sona erecek. 8 Temmuz: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00'te sona erecek. 9 Temmuz: Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek. 12 Temmuz: YSK kesin seçim sonuçlarını ilan edecek.

Günün Önemli Haberleri