Çiftçiye 600 milyon TL ek gelir Bakan Bekir Pakdemirli'den çiftçilere çağrı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hazine ait tarım arazilerinin çiftçilere kiralanması ile ilgili bilgi verdi. Pakdemirli arazilerin 10 yıllık kiralanması ile çiftçilere ilave olarak 600 milyon liradan daha fazla bir sağlanacağını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinde hazine arazilerinin çiftçilere kiralanmasına ilişkin yürütülen projede başvurusu süresi 19 Kasım’da sona eriyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli henüz başvurunu yapmayan çiftçilere seslendi.

Hazine arazilerinin çiftçilere neredeyse bedavaya kiralanacağını belirten Bakan Pakdemirli, tarihi fırsatın kaçırılmaması için çiftçileri başvuru yapmaya davet etti. Tarım sektörü ve çiftçiler için büyük bir önem taşıyan proje ile yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin 10 yıla kadar çiftçilere kiralanabileceğini kaydetti.

KAYIT ALTINA ALINACAK
Konuya ilişkin bilgi veren Pakdemirli, "Söz konusu arazilerin kiralanması ile 10 yıllık bir sürede çiftçilere ilave olarak 600 milyon liradan daha fazla bir gelir sağlanmış olacak. Proje sonucunda hazineye ait olan ancak izinsiz ve sözleşmesiz kullanılan tarım arazileri kayıt altına alınarak, kira bedelleri ödenerek ekilip biçilecek.

Ayrıca kiralama işlemi ile Çiftçi Kayıt Sistemine kaydı olmayanlar da kayıt olacak. Böylece tarımsal destek, düşük faizli kredi ve tarım sigortaları gibi konulardan da yararlanabilecek" diye belirtti. Öte yandan şu ana kadar projeden yararlanmak isteyen 90 bin civarında çiftçinin başvuru yaptığı öğrenildi.

Günün Önemli Haberleri