Bakan Mustafa Varank tarih verdi yerli otomobil 2019'da

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobille ilgili konuştu. Türkiye'nin otomobil ihracatında önemli bir yere sahip olduğuna vurguda bulunan Varank, "Otomobil Girişimi Grubu'nu kurduk. Girişim grubu 2019 sonunda ilk prototipi üretmeyi hedefliyor" dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, mecliste yapılan bütçe görüşmelerinde konuştu. Bakanlık çalışmalarına değinen Varan, yerli otomobile de değindi. Bakan Varank şöyle konuştu:

"Otomotiv endüstrisi 1,5 milyonun üzerinde ortalama yıllık üretim ve 30 milyar dolara varan ihracat hacmiyle sanayimizin öncü sektörlerinden biridir. Ülkemizin bu alandaki kapasite ve deneyimini Türkiye’nin Otomobili Projesi ile taçlandırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

2018 yılında TOBB ve özel sektörümüzün 5 büyük firması bir araya gelerek Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu'nu kurdu.  Sektörde uluslararası deneyime sahip bir CEO görevlendirildi, oluşturulan uzman kadro her geçen gün büyüyor. 

Girişim grubu 2019 sonunda ilk prototipi üretmeyi hedefliyor. Türkiye’nin Otomobili Projesi, Türk sanayisinin dönüşümü ve teknolojik atılımında önemli bir eşik olacak. Bu projeyi elektrikli ve sürücüsüz araç teknolojileri ve yazılımlarının milli kaynaklarla geliştirilmesi açısından bir fırsat olarak görüyoruz. Otomotiv sektörünün akıllı mobilite çözümlerine evrilmesiyle ortaya çıkan fırsat penceresinden mutlaka yararlanacak, ekosistemimizi bu yönde güçlendireceğiz." 

Günün Önemli Haberleri