BIST 1.325
DOLAR 7,87
EURO 9,52
ALTIN 463,00
HABER /  DÜNYA

Amerikalı paralı askerler Ukrayna'da! TIKLA

Videolar, ABD güvenlik firması Blackwater üyelerinin, Ukrayna’nın Donetsk şehrinin sokaklarında dolandığını gösteriyor.

Abone ol

Irak'ta yaptıkları kanun dışı hareketler ve işledikleri suçlarla hatırlanan ABD güvenlik firması Blackwater'ın paralı askerlerinin Ukrayna'nın Donetsk şehrinin sokaklarında dolandığını gösteren videolar ortaya çıktı.

Geçen hafta YouTube sitesine yüklenen videolar, Rusça konuşulan şehrin sokaklarında, ABD tarzı askeri kıyafetler giymiş adamların, silahlarla ve kurşun geçirmez üniformalarla gezdiğini gösteriyor.

Videolar ayrıca bu kişilerin şehir sakinlerinden tepki gördüğünü, sakinlerin onlara bağırdığını ve onları “Blackwater” diye adlandırdığını da gösteriyor.

article-0-1c22efc000000578-530_634x480.jpg

300 PARALI ASKER UKRAYNA'DA

5 Mart günü Ukrayna'nın başkenti Kiev'de, ismi açıklanmayan bir Rus diplomat, Rus Interfax ajansına özel güvenlik şirketlerinin 300 çalışanının Ukrayna'ya geldiğini söyledi.

Diplomat, “Bunlar, askeri operasyon konusunda usta olan paralı askerler. İçlerinden çoğu Irak'ta, Afganistan'da ve başka ülkelerde, özel firmalarla yapılan anlaşmalarla faaliyet yürüttü” şeklinde konuştu. Kaynak, “askerlerin” milliyetlerini açıklamadı, ancak çoğunun Amerika Birleşik Devletleri'nden olduğunu söyledi. 

article-0-1c22abdf00000578-990_634x351.jpg

Donetsk bu hafta kaosa sahne olmuş, Rusya yanlısı sakinler, bölgesel yönetim merkezlerinin kontrolünü ele geçirmişti.

KARANLIK PARALI ASKERLER ORDUSU BLACKWATER

Blackwater 1997 yılında Kuzey Carolina'nın Moyock şehrinde, eski deniz komandosu Erik Prince tarafından, dünya çapında krizin vurduğu bölgelerde casusluk eylemleri ve askeri operasyonlar yürütme amacıyla kurulmuştu. CIA ve Amerikan Ordusu'na hizmet veren özel şirket Irak, Afganistan, Sudan gibi çatışma bölgelerinde görev yaptı.

article-0-1c22efcb00000578-243_634x352.jpg

16 Eylül 2007 tarihinde Irak'ın başkenti Bağdat'ta, şirkete bağlı çalışan ve bir ABD diplomatik konvoyunu koruyan beş koruma, sivillerin üzerine ateş açarak 17 sivili öldürdüğünde, şirket kötü bir şöhret kazanmıştı.

Şirket ayrıca Irak ve Sudan'da, yabancı vatandaşlara ruhsatsız eğitim verdiği ve ateşli silah ihlallerinde bulunduğu gerekçesiyle, Yurtdışı Yolsuzuk Faaliyetleri Yasası kapsamında suçlamalara maruz kalmıştı.

İŞTE O VİDEO

ÖNCEKİ HABERLER
Memecan'ın 8 Mart karikatürüne tepki yağdı!
Twitter'da reklam gelirleri tepetaklak!
Tarımda hanım ağa dönemi başlıyor
Trabzonspor (FB) Fenerbahçe (TS) maçının tüm bilgileri burada
Bakırköy'de küçük yeteneklerin sergisine devam
Karaman'da kafatası paniği: Yıkılan metruk evin temelinden çıktı
Yorumlar 4 yorum