BIST 1.127
DOLAR 8,28
EURO 9,73
ALTIN 500,91
HABER /  DÜNYA

Almanya'dan başörtüsü için flaş karar!

Almanya'da Federal Mahkeme, aldığı bu yeni kararla, başörtüsünün genel olarak yasaklanamayacağına hükmetti.

Abone ol

Alman basınına göre Almanya’da Federal Mahkeme’den başörtüsü konusunda tarihi karar çıktı. Yüksek mahkeme, aldığı kararla başörtüsünün genel olarak yasaklanamayacağına hükmetti.

SOMUT TEHLİKE OLMALI

Taz gazetesinin bildirdiğine göre, yarın açıklanması beklenen karar, bilgisayar arızası nedeniyle bir gün önce basına sızdı. Kuzey Ren Vesfalya’da görev yapan iki öğretmenin, eyalet yasaları gereği verilen başörtüsü yasağına itirazını görüşen yüksek mahkeme, sadece başörtüsü ve şapka (kipa) takmanın tarafsızlığı zedelemeyeceğine ve okulda huzurun bozulmasına neden olarak gösterilemeyeceğine hükmetti. Başörtüsü yasağı için 'yeterince somut tehlike' bulunması şartı getirildi. TAZ’ın haberinde, kararın genel bir başörtüsü serbestisi anlamına gelmediği bildirildi.

KENDİ KARARINI REVİZE ETTİ

Federal Mahkeme, aldığı bu yeni kararla, 2003 yılında aldığı kendi kararını revize etmiş oldu. Yüksek mahkeme, 2003 yılında Stuttgartlı öğretmen Fereshta Ludin’in davasında, yasal dayanağı bulunması durumunda, ihtiyati başörtüsü yasağının mümkün olduğuna karar vermişti. Karar üzerine bir çok eyalet başörtüsü yasağı konusunda yasal düzenleme yoluna gitmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
IŞİD bu kez kendi yargıcını öldürdü
IŞİD kendi yargıcını idam etti!
RedHack polis sitesini hackledi!
Polis Derneği sitesini hacklendi
İlk yüz üniversite listesi! Türkiye sıfır çekti!
Kandilde çekilecek zikirler neler saati var mı Diyanet
Yorumlar 12 yorum