Almanya ve Finlandiyadan iki bilim insanı Kayseri'ye keşfi görmek için geldi

Almanya ve Finlandiyadan iki bilim insanı Kayseri'ye keşfi görmek için geldi

KAYSERİ Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Taşhan Bölgesinde yapılan kazı çalışmaları bulunan 7,5 milyon yıllık fosilleri görmek için Almanya ve Finlandiya’dan iki bilim insanı Kayseri’ye geldi.

Almanya ve Finlandiyadan iki bilim insanı Kayseri'ye keşfi görmek için geldi - Sayfa 1

Alman ve Finlandiyalı bilim insanları, Taşhan mevkisinde yapılan kazılarda çıkarılan 7,5 milyon yıllık fosilleri görmek için Kayseri'ye geldi. Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kayseri Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle Taşhan mevkisindeki kazı çalışmaları, paleontoloji bilimi açısından dikkat çekici veriler sunuyor. 

Almanya ve Finlandiyadan iki bilim insanı Kayseri'ye keşfi görmek için geldi - Sayfa 2

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, dünya doğa tarihine ışık tutacak 7,5 milyon yıllık fosilleri görmek için kente gelen Finlandiya Helsinki Üniversitesinden jeolog Matti Lehikoinen ve Almanya Berlin Doğa Tarihi Müzesi'nden Faysal Bibi ile fosillerin sergilendiği Kayseri Bilim Merkezini ziyaret etti. 

Almanya ve Finlandiyadan iki bilim insanı Kayseri'ye keşfi görmek için geldi - Sayfa 3

Buluntuların çok özel olduğunu belirten Bibi, 7,5 milyon yıl öncesine ait bir fosili inceleyerek, "Günümüzde de bazı fillerde bulunabilecek çok önemli bir parça." ifadesini kullandı. Kayseri'de çıkarılan fosillerin, dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen buluntular olabileceğini savunan Faysal Bibi, fosiller üzerinde uzun süreli bir çalışmayla buna karar verilebileceğini kaydetti.

Almanya ve Finlandiyadan iki bilim insanı Kayseri'ye keşfi görmek için geldi - Sayfa 4

Taşhan mevkisindeki kazı çalışmalarına hız vereceklerini vurgulayan Büyükkılıç da bölgenin önemli bir doğa tarihi merkezi olduğunu göstermeye çalıştıklarını belirtti.