BIST 5.005
DOLAR 18,64
EURO 19,64
ALTIN 1.075,92
HABER /  EKONOMİ

AK Parti harekete geçti sosyal yardımlar artık...

Kamuda tasarrufun etkileri sosyal yardımları da etkileyecek. AK Parti harekete geçti. Yardımları suistimal edenler tespit edilecek. Yardımları kesilecek. Ayrıca mükerrer ve gereksiz yardımlar da kesilecek.

Abone ol

AK Parti, belediyeler, bakanlıklar ve kamu kuruluşları aracığıyla dağıtılan sosyal yardımlarla ilgili bir çalışma başlattı.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, 'mükerrer olan, suistimal edilen ve halka değmeyen' sosyal yardımlar ayıklanacak. AK Parti Sosyal İşler Başkanlığı, akademisyenler ve uzmanlardan oluşan bir ekip kurarak, bunların ‘yönetilebilir ve gerekli' olanlarını belirleyecek. 

AMAÇ DIŞI KULLANIM

Bazı belediye ve kurumlarda suiistimal edilen ve amacı dışında kullanılan sosyal yardımların önlenmesi için çalışma yapılırken, yalnızca belediyeler değil, tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilgili sosyal yardımların envanteri çıkarılacak. Böylece mükerrer olanların ayıklanması, halka değmeyen ve beklenen sonucu vermeyen yardımların sona erdirilmesi ve suistimallerin önlenmesinin amaçlandığı belirtildi.

ENVANTER ÇIKARILACAK

Sosyal yardımların devlet bütçesine maliyeti, yararı, gerekliliği ve önemine ilişkin öncelikler belirlenecek. İhtiyaç olmayan ve amacı dışında kullanılan sosyal yardımların kesilmesini öneren rapor hazırlanacak.

BAŞLICA YARDIMLAR

Başta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere, kamu kurumları, belediyeler ve STK'lar tarafından çok sayıda sosyal yardım yapılıyor. Sosyal yardımlar; aile yardımı, yaşlılık yardımı, evde bakım yardımı, eğitim yardımı, engellilere yönelik yardım, özel amaçlı yardım, sağlık yardımı, afet yardımı, acil durum yardımı, terör zararı yardım gibi ana başlıklarda toplanıyor ve her bir yardımın altında birden fazla yardım çeşidi bulunuyor.