BIST 1.330
DOLAR 7,79
EURO 9,48
ALTIN 461,54
HABER /  EKONOMİ

Ağustos ayı tüketici güven endeksi açıklandı

Tüketici güven endeksi Ağustos'ta 68.3 değerini aldı. Temmuz ayında ise bu oran yüzde 73.1 seviyesindeydi.

Abone ol

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Ağustos ayında bir önceki aya göre %6,5 oranında azaldı; Temmuz ayında 73,1 olan endeks Ağustos ayında 68,3 oldu.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi 85,5 oldu

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre %7 oranında azalarak Ağustos ayında 85,5 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha kötü olacağını bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi 88,3 oldu

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi Temmuz ayında 96,3 iken, Ağustos ayında %8,3 oranında azalarak 88,3 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha kötü olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin bir önceki aya göre artmasından kaynaklandı.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi 74,1 oldu

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre %3,6 oranında azalarak Ağustos ayında 74,1 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin yükselmesinden kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali endeksi 25,3 oldu

Tasarruf etme ihtimali endeksi Temmuz ayında 27,1 iken, Ağustos ayında %6,6 oranında azalarak 25,3 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre azalmasından kaynaklandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Financial Times gazetesi'nden bomba Trump iddiası! Türkiye'ye...
Teşrik tekbiri nedir ne zaman duası var mı?
Booking'i kapattıran hakim: Sürgün edildim
Türkiye Otobüsçüler Federasyonu açıkladı biletler tükendi
Melih Gökçek'ten Kılıçdaroğlu'na Muharrem İnce önerisi! Yüreğin varsa...
Bugün camiler açık mı cuma namazı kılınacak mı Diyanet haberi
Yorumlar