Afganistan'da skandal! Milli takımda oynayan kızlarla birlikte olup...

Afganistan'da skandal! Milli takımda oynayan kızlarla birlikte olup...

AFGANİSTAN 'da üst düzey spor yöneticilerinden biri, militanlar ve aşırı muhafazakarların itirazlarını göze alarak sahaya çıkan kadın futbolcuların cinsel istismara maruz kaldığını söyledi.

Afganistan'da skandal! Milli takımda oynayan kızlarla birlikte olup... - Sayfa 1

AFGANİSTAN 'ın üst düzey spor yöneticilerinden biri, militanlar ve aşırı muhafazakarların itirazlarını göze alarak sahaya çıkan kadın futbolcuların cinsel istismara maruz kaldığını söyledi. Afgan milli futbol takımının eski kaptanı Khalida Popal ise, federasyon yetkililerinin kızlara kendileriyle cinsel ilişkiye girmeleri halinde takıma alınacaklarını ve ödeme yapılacağını söylediklerini öne sürdü.

Afganistan'da skandal! Milli takımda oynayan kızlarla birlikte olup... - Sayfa 2

Afganistan'da Taliban dönemi sonrasında kadın milli futbol takımının kurulması, ülkede kadınların sahip olduğu özgürlükleri temsil etmesi açısından küresel çapta önemli bir aşama olarak görülmüştü. Fakat bugünlerde, Afganistan'ın üst düzey spor yöneticilerinden biri, militanlar ve aşırı muhafazakarların itirazlarını göze alarak sahaya çıkan kadın futbolcuların cinsel istismara maruz kaldığını söyledi.

Afganistan'da skandal! Milli takımda oynayan kızlarla birlikte olup... - Sayfa 3

BBC Türkçe’nin BBC Güney Asya Editörü Jill McGivering’in haberinden aktardığına göre, Afganistan Olimpiyat Komitesi Başkanı Hafizullah Rahimi, başkent Kabil'de yaptığı açıklamada, "Cinsel istismar sadece Futbol Federasyonu'nda değil, diğer federasyonlarda da var ve bununla savaşmamız gerekiyor" dedi.

Afganistan'da skandal! Milli takımda oynayan kızlarla birlikte olup... - Sayfa 4

FIFA iddiaları soruşturacağını açıkladı, Afganistan'da savcılık da kendi soruşturmasını başlattı. Pazartesi günü konuyla ilgili konuşan Afgan Devlet Başkanı Eşref Gani, suçlamaların tüm ülkeyi şoke ettiğini belirterek "Suçlamalar halkımızın çocuklarını ve kızlarını spora göndermesinin önüne geçecek olsa da acilen ve kapsamlı bir şekilde harekete geçmemiz lazım" dedi.