BIST 2.418
DOLAR 16,42
EURO 17,58
ALTIN 973,44
HABER /  GÜNCEL

Adil Öksüz'ün evinden kimin parmak izi çıktı

Darbe girişiminden 1 yıl sonra yeniden aranan Öksüz’ün villasında Fethullah Gülen’in kitapları bulundu. Kitaplardaki parmak izlerinden darbeci komutana ulaşıldı.

Abone ol

Tarih 15 Temmuz 2017… Bir fabrikada ustabaşı olarak çalışan, evli 2 çocuk babası Salih Y., 15 Temmuz 2017'de darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle Sakarya Meydanı'nda düzenlenen etkinliğe katılır. Bu sırada yaklaşık 7-8 metre ilerde bir kişinin cebinden bir kağıt düştüğünü görür. Yere düşen kağıdı alan Y., bunun FETÖ'nün firari Hava Kuvvetleri imamı Adil Öksüz adına düzenlenmiş Doğal Afet Sigorta (DASK) poliçesi olduğunu fark eder. Salih Y.'nin daha sonraki günlerde poliste verdiği ifadesinde, “Bu kağıdı düşüren kişi 50-60 yaşlarındaydı. Bir an için üstündeki yazıları okumaya başladığım sırada kalabalık içinde ortadan kaybolmuştu” der.

ELEKTRİK FATUSASI ADİL ÖKSÜZ'ÜN ÜSTÜNE

Sözcü gazetesinden Aytunç Erkin ve Can Özçelik’in haberine göre; Salih Y., polise gitmek yerine İstanbul'da o dönemde özel bir ulaştırma şirketinde denetim müdürü olarak çalışan arkadaşı Muhammet K.'yı arar. Yaşadığı olayı anlatır. Olaydan 14 gün sonra yani 29 Temmuz 2017'de Muhammet K., Sakarya'ya gider. Salih Y. ve Muhammet K., sigorta poliçesinde belirtilen Karaman Mahallesi 2292 Cadde No:11'deki Adil Öksüz'e ait villaya gider. Evin çevresini kolaçan eden iki isim, kapıda buldukları elektrik faturasındaki ismin de Adil Öksüz'e kayıtlı olduğunu görür. Bu sırada villanın arka balkonundaki masa üzerinde çay demlikleri ve bardakları dikkatlerini çeker. Balkona çıktıklarında, aralık halde bulunan demir kapının içinde koli halinde paketlerle karşılaşırlar. Bir koliyi açtıklarında ise içinde FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'e ait kitaplar olduğunu görürler. Kolilerin fotoğrafını çeken iki arkadaş sonra Sakarya Emniyet Müdürlüğü'ne giderek yaşananları anlatır.

POLİSLER KORKUTUR

İfade alınma işlemi başlamadan önce polislerin, “Siz oraya girdiğinizi ve kolileri gördüğünüzü söylerseniz hırsızlık suçuna girer. Bu yüzden sadece villanın kapısına kadar geldiğinizi ve elektrik faturasını gördüğünüzü bildirin” şeklindeki sözleri Muhammet K.'nın kafasında soru işaretleri yaratır. Emniyette bazı polislerin, “Biz o evi aramıştık. Koliler evde unutulmuştur” şeklindeki sözlerinden de şüphelenir. Uzunca bir süre Sakarya'da yaşadıkları olayı değerlendiren Muhammet K., Kasım 2017'de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya hitaben bir mektup yazar. Mektubunda yaşadıklarını anlattıktan sonra “Adil Öksüz'ün evinde gördükleri kolilerin bilinçli olarak alınmadığını, Sakarya Emniyet Müdürlüğü'nde halen FETÖ üyesi olan ve onları koruyan bir yapı olduğunu” söyler.

ADİL ÖKSÜZ'ÜN VİLASINDA ÇIKTI

Bu iddialar üzerine soruşturma derinleştirilir 13 Kasım 2017'de yani olaydan 4 ay sonra Sakarya 3. Sulh Ceza Mahkemesi'nden alınan arama kararı ile 14 Kasım 2017'de Adil Öksüz'ün villasına aramaya gidilir. Yapılan aramada koliler içinde paketlenmiş halde Fetullah Gülen'in yazdığı kitaplar, dini kitaplar ve Ayşe G. ile İsmail A. adlı kişilere ait evraklar bulundu. 15 Temmuz'dan 5 gün sonra yani ilk olarak 20 Temmuz 2016'da aranan Adil Öksüz'ün villasındaki kolilenmiş haldeki kitap ve evraklara el konulmamıştı. Salih Y. ve Muhammet K.'nın Adil Öksüz'e ait sigorta poliçesini polise getirmelerinden sonra da herhangi bir işlem yapılmamış, hatta villanın içindeki kolileri gördüğünü söyleyen Y. ve K.'nın bu sözleri ifadeye de geçirilmemişti.

HÜSEYİN ERGEZEN'İN PARMAK İZLERİ

14 Kasım 2017'de koli içindeki, kitap ve evraklara el konulur. Kriminal Polis Laboratuvarı'nda yapılan inceleme sonunda ise Öksüz'ün villasında ele geçirilen Barla Lahikası adlı Şahdamar Yayınevi'ne ait kitabın 23. ve 25. sayfasında İstanbul'daki darbe girişimini yönlendiren subaylardan ve TRT'nin Ulus'taki binasını bastığı iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile tutuklu olarak yargılanan Hava Harp Okulu Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Ergezen'in sağ el baş parmak izi tespit edilir.

BAŞSAVCILIK HAREKETE GEÇTİ

Hava Harp Okulu Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Ergezen hakkındaki dosya ayrılarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı halen 15 Temmuz darbe girişiminde Ulus'taki TRT binasını bastığı iddiası ile yargılanan Hüseyin Ergezer'in parmak izlerinin Adil Öksüz'ün evinde ele geçirilen kitaplarda bulunmasından sonra ek bir iddianame düzenleyerek yargılandığı dava ile birleştirdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Bursluluk sınav sonucu ne zaman-2018 kaç gün kaldı?
Bursluluk sınav sonucu ne zaman-2018 kaç gün kaldı?
Muharrem İnce'den Erdoğan'a 'reyting' yanıtı!
Muharrem İnce'den Erdoğan'a 'reyting' yanıtı!
Yavru köpeğin ölümüyle ilgili flaş gelişme!
Yavru köpeğin ölümüyle ilgili flaş gelişme!
İşte Darbeci Semih Terzi'nın İsmail Temel Paşa planı!
İşte Darbeci Semih Terzi'nın İsmail Temel Paşa planı!
2018 İOKBS burs ücreti ne kadar- kim ne kadar bursluluk parası alacak?
2018 İOKBS burs ücreti ne kadar- kim ne kadar bursluluk parası alacak?
ABD'li Washington Post'un Millet İttifakı mutluluğu!
ABD'li Washington Post'un Millet İttifakı mutluluğu!
E-Devlet'e bakınca hayatının şokunu yaşadı!
E-Devlet'e bakınca hayatının şokunu yaşadı!
Neslişah Alkoçlar'dan Engin Altan Düzyatan'a duygusal babalar günü mesajı
Neslişah Alkoçlar'dan Engin Altan Düzyatan'a duygusal babalar günü mesajı
Nerede oy kullanacağım 2018 YSK sandık no sorgulaması
Nerede oy kullanacağım 2018 YSK sandık no sorgulaması
Genç mühendis sitenin havuzunda hayatını kaybetti
Genç mühendis sitenin havuzunda hayatını kaybetti