BIST 1.193
DOLAR 7,93
EURO 9,30
ALTIN 484,61

Açık beyin ameliyatı olurken gitar çaldı işte o görüntüler

Güney Afrika'da caz müzisyeni Musa Manzini, açık beyin ameliyatı olurken gitar çaldı. O anlar an be an görüntülendi. Peki doktorlar neden böyle bir şey yaptırdı?

GÜNEY Afrika'da caz müzisyeni olarak yaşamını sürdüren Musa Manzini'nin beynindeki tümör, gitar çaldığı parmaklarının zarar görmemesi için anestezi yapılmadan, altı saatlik bir ameliyatla alındı. Mazini, açık beyin ameliyatı olurken gitar çalaraka tarihe geçti. Aynı zamanda üniversite hocası olan Manzini'nin geçen hafta Durban kentindeki Chief Albert Luthuli Hastanesi'nde yapılan ameliyatının iyi geçtiği açıklandı.

Ameliyatı gerçekleştiren beyin cerrahlarından Dr. Basil Enicker, Manzini'nin neden uyuşturulmadığını açıklarken, "Bu yolla tümörü almadan önce beynin bölgelerini test etme fırsatımız var. Bu yöntem tümörün daha iyi alınmasını sağlarken, beynin zarar görmesi riskini de azaltıyor" dedi.

Doktorların bu yolla felç ya da beynin istemli hareketleri kontrol eden motor korteksinin zarar görme rsikini azaltmayı hedefledikleri belirtiliyor.