HABER /  DÜNYA

ABD'den Ortadoğu'ya F-35B tipi uçak

Dikey iniş-kalkış yapabilen F-35B tipi savaş uçakları Ortadoğu ve Pasifik bölgesine sevk edildi. ABD Deniz Piyadeleri Komutanlığı tarafından kullanılan bu uçakların, ilk kez savaş ortamında kullanılabileceği belirtiliyor.

Abone ol

ABD Deniz Piyadeleri Komutanlığı'nın dikey iniş-kalkış yapabilen bir F-35B tipi savaş uçağının eşlik ettiği Essex Amfibi Hazırlık Grubu gemilerini Ortadoğu ve Pasifik bölgesine sevk ettiği bildirildi.

Merkez Kuvvetler Deniz Piyadeleri Komutanlığından Amerikan medyasına yapılan açıklamada, üç gemiden oluşan Essex Amfibi Gemi grubunun 6 aylık bir görevlendirmeyle Ortadoğu'da faaliyet gösteren 5'inci filo ile Pasifik bölgesinde faaliyet gösteren 7'inci filo bünyesindeki 6 aylık görev için geçen hafta San Diego'dan ayrıldığı duyuruldu.

Gemi grubuna 13'üncü Deniz Piyadeleri Sefer Birliğinde görevli dikey kalkış-iniş yapabilen bir F-35 uçağının eşlik ettiği bilgisini de paylaşan yetkililer, gemi grubunda 5 bin askerin görev yapacağını kaydetti.

ABD'nin aktif operasyonlarının olduğu Ortadoğu'ya yönelik bu sevkiyatta, F-35B uçağının bu ülke tarafından ilk kez bir savaş alanında kullanacağı yorumlarını beraberinde getirdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Kırklareli'nde bisikletli turistlere yıldırım çarptı
Tokat'ta traktör devrildi 3 kişi öldü
Alanya'da Dünya Kupası cinayeti
Bedelli askerlik teklifinde değişiklik
Yüzük krizine AFAD el koydu
Ramazan ne zaman 2020 ramazan başlangıcı tarihi
Yorumlar 2 yorum