BIST 115.794
DOLAR 6,86
EURO 7,75
ALTIN 397,96

ABD'de olaylar büyüyor! Donald Trump sığınağa saklandı iddiası

AMERİKA'da siyahi George Floyd'un öldürülmesi sonrası sokak olayları patladı. Olayların 6. gününde şiddet olayları patlat verdi. ABD Başkanı Donald Trump'ın sığınağa götürüldüğü iddia edildi. New York Belediye Başkanının kızı da göstericiler arasında çıktı.

ABD'nin birçok şehrinde siyahi Amerikalı George Floyd'un öldürülmesinin ardından başlayan protestolarda şiddet olayları patlak verdi. Çok sayıda eyalette güvenliğin yeniden sağlanabilmesi için Ulusal Muhafızlar görevlendirilirken, birçok şehirde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Göstericiler Washington DC, Minneapolis, Philadelphia, Chicago, Los Angeles, ve diğer pek çok şehirde yine sokağa döküldü.Çatışmalarda birden çok polis memurunun yaşamını yitirdiği bildirildi. Minneapolis'te tanker sürücüsü, aracını otobanda toplanan binlerce protestocunun üzerine sürdü. Tankerin yaklaştığını fark eden protestocular yol kenarına kaçtı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Öfkeli göstericiler tankere koşarak araçtan inen şoföre saldırdı. Yaralanan şoför hastaneye kaldırıldı.

Trump, sığınağa götürüldü
Beyaz Saray’a yakın olan bir Cumhuriyetçi ise o sıralarda ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’ın altına kurulan bir sığınakta kaldığını açıkladı. İsmini açıklamak istemeyen Cumhuriyetçi senatörün iddiasını, Beyaz Saray yönetiminden bir yetkili de doğruladı. Trump’ın terör saldırısı gibi acil durumlar için hazırlanan sığınakta yaklaşık bir saat kaldığı açıklandı. New York Times gazetesi ise bu yeraltı sığınağının en son 11 Eylül 2001’deki terör saldırısı sırasında kullanıldığını yazdı. O gün dönemin ABD Başkanı George W. Bush’un kurmaylarının sığınakta bir gün geçirdiği hatırlatıldı.

Eşi ve oğlu da sığınağa alındı
Cumhuriyetçi siyasetçi, “Trump ve ailesi bu protestoların büyüklüğünden ve şiddetinden sarsıldı” açıklamasını yaptı. İsmini açıklamayan kaynak Melania Trump ve çiftin 14 yaşındaki oğulları Barron’un da sığınakta olup olmadığı bilmediğini söyledi. CNN’e konuşan bazı kaynaklar ise Melania Trump ve oğullarının da Beyaz Saray’ın altındaki sığınağa gittiğini söyledi.