BIST 1.440
DOLAR 9,42
EURO 10,98
ALTIN 539,67
HABER /  DÜNYA

ABD Dışişleri Sözcüsü Kirby: Türkiye ile PYD'yi...

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, iki tarafın eşit olmadığını belirterek Türkiye'ye sıcak mesaj verdi.

Abone ol

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, "Egemen bir devlet olan Türkiye ile PYD'yi asla denk tutmuyorum. Türkiye hem NATO hem de (DAEŞ karşıtı) koalisyonun üyesi olan egemen bir devlettir." dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında,Suriye'deki son gelişmeler ve PYD unsurlarının Fırat'ın doğusuna çekilip çekilmediği ile ilgili soruları yanıtladı.

AA muhabirinin, "ABD, PYD güçlerinin Fırat'ın doğusuna çekildiğini söylüyor. Öte yandan, Türkiye ise bu açıklamaları teyit edecek düzeyde kanıt olmadığını vurguluyor. Yani bu meseleyle ilgili birbirinden farklı iki açıklamanın olduğu görülüyor. Sonuç olarak, PYD güçleri geri çekiliyor mu, çekilmiyor mu?" sorusu üzerine Kirby, konuyla ilgili ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel'in dün açıklamalarda bulunduğunu hatırlattı.

Kirby, operasyonel manevralarla ilgili konuşma noktasında temkinli olacağını dile getirdi.

"General Votel, Münbiç'ten sonra gerekli ayarlamaların yapıldığını, Kürt güçlerinin Fırat'ın doğusuna çekileceğini ve bu grupların sözlerini tuttukları açıklamıştı; bu açıklamalar geçerlidir" ifadesini kullanan Kirby, bu açıklamalara göre konuyu ele aldıklarını ve daha fazla detaya giremeyeceğini belirtti.

Daha sonra Kirby, Türkiye ile PYD arasında bir ateşkes olup olmadığı sorusuna cevap verdi.

John Kirby, "Biz hala iki taraf arasında bir sükunet halinin bulunduğunu görüyor ve bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Bunun devam etmesini istiyoruz." diye konuştu.

Bazı Amerikalı yetkililerin açıklamalarında, bir terör örgütü olan PYD ile egemen bir devlet olan Türkiye'nin "iki eşit tarafmış" gibi nitelendirilmesinin Türkiye'yi rahatsız ettiğinin anımsatılması üzerine Kirby, "Egemen bir devlet olan Türkiye ile PYD'yi asla denk tutmuyorum. Türkiye hem NATO hem de (DAEŞ karşıtı) koalisyonun üyesi olan egemen bir devlettir." değerlendirmesinde bulundu.

Sözcü Kirby, birkaç gün öncesine kadar bölgede birbiriyle çatışan iki taraf olduğunu dile getirmekten başka bir kasıtlarının olmadığını sözlerine ekledi.

"PKK VE PYD KONUSUNDAKİ POZİSYONUMUZ DEĞİŞMEDİ
Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Elizabeth Trudeau da AA muhabirinin, Türkiye'nin PYD/PKK konusundaki hassasiyetlerine vurgu yaparak, "Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında bölgede öldürülen bazı PYD güçlerinin üzerinden PKK kimliklerinin ve Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarının çıkması iki yapı arasındaki organik bağı ve ilişkiyi göstermiyor mu?" sorusuna yazılı olarak, "PKK konusundaki pozisyonumuz değişmedi; aynı şekilde PYD'ye ilişkin pozisyonumuz da değişmedi." yanıtını verdi.

PKK'yı terör örgütü kabul eden ABD yönetimi, bunun Suriye'deki uzantısı olan PYD'yi terör örgütü görmediği pozisyonunu koruyor.

BEYAZ SARAY'DAN CERABLUS AÇIKLAMASI
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest ise ABD Başkanı Barack Obama'nın Nevada'ya gidişi sırasında uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türk medyasındaki "ABD'nin, Suriye'de terör örgütü DAEŞ'e karşı mücadele eden Türkiye'nin hava desteği talebine cevap vermediği" haberlerini değerlendiren Earnest, Türkiye'nin desteğiyle gerçekleşen Cerablus'taki Fırat Kalkanı Harekatı'na ABD'nin askeri anlamda katkı sağladığını belirtti.

Earnest, Türkiye-Suriye sınırının DAEŞ unsurlarından temizlenmesi yönündeki tüm çabaları takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Söz konusu haberlerde yer alan hava desteği talebinin detayları ve cevap verilip verilmediğiyle ilgili net bilgi sahibi olmadığını aktaran Earnest, DAEŞ'le mücadelesinde Türkiye'ye her türlü desteği vermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Ünlü gece kulubünde yangın paniği
Ünlü gece kulubünde yangın paniği
TSK'dan Çukurca'da operasyon
TSK'dan Çukurca'da operasyon
TSK'dan flaş Cerablus açıklaması!
TSK'dan flaş Cerablus açıklaması!
Askere malzeme götüren TIR'a bombalı saldırı! 1 ölü!
Askere malzeme götüren TIR'a bombalı saldırı! 1 ölü!
Bursa'da görülmemiş rehine krizi!
Bursa'da görülmemiş rehine krizi!
Kayseri'de pompalı tüfekle intihar girişimi
Kayseri'de pompalı tüfekle intihar girişimi
AK Parti kulislerinde bomba iddia!
AK Parti kulislerinde bomba iddia!
Yeni İçişleri Bakanı Soylu'dan ilk yorum!
Yeni İçişleri Bakanı Soylu'dan ilk yorum!
TSK'dan Çukurca'da hava harekatı!
TSK'dan Çukurca'da hava harekatı!
Mete Yarar hakimin kararına isyan etti
Mete Yarar hakimin kararına isyan etti