51 milyon liraya yapımı 4 yıl önce biten devlet hastanesi açılamıyor

GÜMÜŞHANE'de 4 yıl önce yapımı tamamlanan 200 yataklı hastane bir türlü açılamadı. Sebebi ise hastaneye yaparken yer seçimine hiç dikkat edilmemiş olması. Hastane bitince ortaya çıktıki zemin kayıyor.

Kentte, Bağlarbaşı mevkiinde yapımına 2012 yılında başlanan ve 51 milyon liraya mal olan 8 katlı, 200 yataklı ve bünyesinde 10 ameliyathane ile 30 yoğun bakım ünitesi yer alan yeni devlet hastanesinin inşaatı 2015’te tamamlandı. 

Yamaç araziden elde edilen alan üzerine inşa edilen hastane binasında ve zemininde çatlaklar oluştuğu gözlendi. Hastane, zemindeki kayma riski nedeniyle 4 yıldır hizmete açılamadı. Hastane binası için zemin güçlendirme ve heyelan önleme projesi hazırlandı. 

. AFAD tarafından hazırlanan proje ile hastanenin kuzey ve güney cephesinde bulunan kayalık alanlardan yaklaşık 390 bin metreküp hafriyat çıkarılacak, ağırlık yapan yamaçta molozlarının temizlenmesinin ardından 600 metre uzunluğunda 3 sıra diyafram duvar örülecek. Proje ile zemin kayması riski ortadan kaldırılarak hastane hizmete açılacak. 

'Hastane bir an önce açılmalı'
Gümüşhane'de vatandaşlar, hastanenin bir an önce hizmete açılmasını bekliyor.