51 milyon liraya yapımı 4 yıl önce biten devlet hastanesi açılamıyor

51 milyon liraya yapımı 4 yıl önce biten devlet hastanesi açılamıyor

GÜMÜŞHANE'de 4 yıl önce yapımı tamamlanan 200 yataklı hastane bir türlü açılamadı. Sebebi ise hastaneye yaparken yer seçimine hiç dikkat edilmemiş olması. Hastane bitince ortaya çıktıki zemin kayıyor.

51 milyon liraya yapımı 4 yıl önce biten devlet hastanesi açılamıyor - Sayfa 1

Kentte, Bağlarbaşı mevkiinde yapımına 2012 yılında başlanan ve 51 milyon liraya mal olan 8 katlı, 200 yataklı ve bünyesinde 10 ameliyathane ile 30 yoğun bakım ünitesi yer alan yeni devlet hastanesinin inşaatı 2015’te tamamlandı. 

51 milyon liraya yapımı 4 yıl önce biten devlet hastanesi açılamıyor - Sayfa 2

Yamaç araziden elde edilen alan üzerine inşa edilen hastane binasında ve zemininde çatlaklar oluştuğu gözlendi. Hastane, zemindeki kayma riski nedeniyle 4 yıldır hizmete açılamadı. Hastane binası için zemin güçlendirme ve heyelan önleme projesi hazırlandı. 

51 milyon liraya yapımı 4 yıl önce biten devlet hastanesi açılamıyor - Sayfa 3

. AFAD tarafından hazırlanan proje ile hastanenin kuzey ve güney cephesinde bulunan kayalık alanlardan yaklaşık 390 bin metreküp hafriyat çıkarılacak, ağırlık yapan yamaçta molozlarının temizlenmesinin ardından 600 metre uzunluğunda 3 sıra diyafram duvar örülecek. Proje ile zemin kayması riski ortadan kaldırılarak hastane hizmete açılacak. 

51 milyon liraya yapımı 4 yıl önce biten devlet hastanesi açılamıyor - Sayfa 4

'Hastane bir an önce açılmalı'
Gümüşhane'de vatandaşlar, hastanenin bir an önce hizmete açılmasını bekliyor.