44 yıl önce Rumlar'ın katlettiği 15 şehit toprağa verildi

44 yıl önce Rumlar'ın katlettiği 15 şehit toprağa verildi

Muratağa-Sandallar'da 14 Ağustos 1974 günü Kıbrıslı Rumlar tarafından katledilen ve ailelerinden alınan DNA örnekleri sayesinde kimlikleri belirlenen 15 şehit için cenaze töreni düzenlendi.

44 yıl önce Rumlar'ın katlettiği 15 şehit toprağa verildi - Sayfa 1

KIBRIS'TA Muratağa-Sandallar'da 14 Ağustos 1974’te Rumlar tarafından katledilen 126 Kıbrıslı Türk'ten 15'inin daha kimlikleri tespit edildi ve 44 yıl sonra düzenlenen törenle toprağa verildi. Törende gözyaşları sel oldu.

44 yıl önce Rumlar'ın katlettiği 15 şehit toprağa verildi - Sayfa 2

Rumlar tarafından 14 Ağustos 1974'te Muratağa ve Sandallar köylerinde katledilen şehitlerden Rahme Hasan, Hasan Hüseyin, Nadire Süleyman Ruso, Sevim Arif, Şeniz Arif, Seval Arif, Rahme Hasan, Emine Bayram, Ayşe Hüseyin Osman, Emine Mehmet Salih, Serpil Mehmet, Sevgül Mehmet, Emine Halil Kasap, Fatma Erdoğan ve Emine Süleyman'ın naaşları, kimlik tespitinin ardından Muratağa Sandallar Şehitliği’nde isimlerinin yazılı olduğu mezarlara askeri törenle defnedildi.

44 yıl önce Rumlar'ın katlettiği 15 şehit toprağa verildi - Sayfa 3

Şehitlerin tabutuna sarılı bayraklar, şehit yakınlarına teslim edildi. Duygulu anların yaşandığı törende, bazı şehit yakınları göz yaşlarına hakim olamadı.

44 yıl önce Rumlar'ın katlettiği 15 şehit toprağa verildi - Sayfa 4

Törene, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay, bazı bakanlar, milletvekilleri ve şehit yakınları katıldı.