BIST 11.194
DOLAR 33,10
EURO 36,28
ALTIN 2.629,89
HABER /  EKONOMİ

407 marka enflasyonla mücadele indirimine devam kararı aldı

Enflasyonla mücadele kapsamında firmalar yüzde 10 indirim kampanyaları yapmışlardı. Bir çok firma indirimlere devam kararı verdi

Abone ol

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, bu yıl da enflasyonla mücadelede üzerlerine düşeni yapacaklarını belirterek, "BMD çatısı altındaki 407 markanın hemen hepsinin mücadeledi. ye katkıyı sürdüreceklerinden şüphe duymuyorum" ifadelerini kullandı.
BMD Başkanı Öncel, aralık ayında fiyatı en çok gerileyen ürün grubunun hazır giyim ve ayakkabı olduğunu belirterek, hazır giyim ve ayakkabı fiyatlarında geçen ay yüzde 4.08'lik bir düşüş gerçekleştiğini söyledi.

Fiyatlardaki bu gerilemede sezon indirimlerinin yanı sıra markaların 'Enflasyon Topyekun Mücadele Programı'na yönelik desteğinin büyük payı olduğunu kaydeden Öncel, şu değerlendirmelerde bulundu: 

"Biz bu yıl da enflasyonla mücadelede üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. BMD üyesi markalar, enflasyonla mücadeleye yönelik indirimleri 2019'da sürdürecek. BMD çatısı altındaki 407 markanın hemen hepsinin mücadeleye katkıyı sürdüreceklerinden şüphe duymuyorum. Öte yandan, ocak ve şubat aylarında sezon indirimleri devam edecek. Özellikle, tekstil, hazır giyim ve ayakkabıda iki ay boyunca fiyatlar çok daha uygun düzeylere inecek. Fiyatlardaki gerilemenin enflasyon ile mücadeleye katkısını önümüzdeki iki ayda çok daha iyi göreceğimize inanıyorum."

Öncel, beyaz eşya ile mobilyada ÖTV ve KDV indirimlerinin de 3 ay daha uzatıldığını anımsatarak, bütün bu gelişmeler sayesinde perakende sektörünün 2019'a moralli başladığını belirtti.