2017'nin ilk ay tutulmasını kaçırdınız mı? Muhteşem fotoğraflar

2017 yılının ilk gök olayı gerçekleşti. 11 Şubat Cumartesi TSİ 03.32'de ay tutulması Türkiye'den gözlemlendi. Ay tutulması Amerika, Avrupa, Afrika, Grönland ve Batı Asya'dan da rahatlıkla izlenebildi. İşte yılın ilk ay tutulmasından muhteşem fotoğraflar.

2017 yılının ilk gök olayı gerçekleşti. 11 Şubat Cumartesi TSİ 03.32'de ay tutulması Türkiye'den de gözlemlendi. Ay tutulması Amerika, Avrupa, Afrika, Grönland ve Batı Asya'dan da rahatlıkla izlenebildi. İşte yılın ilk ay tutulmasından muhteşem fotoğraflar... AY TUTULMASI NEDİR? Tutulmalar çok eskiden beri bilinen gök olaylarıdır. Yer ve Ay, diğer gezegenler gibi Güneş’ten aldıkları ışınları yansıtarak kendilerini gösterirler. Ay, Yer çevresinde; Yer, Ay ile birlikte Güneş çevresinde yörünge hareketlerini yaparken Güneş’e dönük yüzleri aydınlık, öbür yüzleri karanlıktır ve karanlık tarafta uzayda birer gölge konisi oluştururlar. Ay, Yer’in gölge konisine girdiğinde Ay tutulması, Ay’ın gölge konisi Yer üzerine düştüğünde ise Güneş tutulması meydana gelir. Özetle, Ay ve Güneş Tutulmaları Ay, Güneş ve Yer’in uzayda birbirlerine göre konuşlanmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

TUTULMANIN 3 TÜRÜ BULUNUYOR Yarı Gölgeli Ay Tutulması: Ay, Dünya’nın yarı gölge konisinden geçer. Çok rahat gözlenemediği için genelde akademik düzeyde incelenir.

Parçalı Ay Tutulması: Ay’ın bir kısmı Dünya’nın tam gölge konisinden geçer. Çıplak gözle tutulma rahatlıkla gözlenebilir.

Tam Ay Tutulması: Ay, Dünya’nın tam gölge konisinden geçer. Bir tam Ay tutulmasında Ay’ın bize dönük yüzü kızıl bir renge bürünür. ve kolaylıkla gözlenir. Bu kızarmış ışınımın incelenmesiyle Yer atmosferi hakkında ayrıntılı bilgi edinilebilmektedir (atmosferin kimyasal kompozisyonu, atmosferdeki toz miktarı, vb.). Bir başka ifadeyle Tam Ay Tutulması süresince Ay yüzeyi, Yer atmosferini niteleyen bir ayna görevini üstlenmektedir.