11.11'de kuru kafa dünyayı teğet geçecek! Dünya'ya yaklaşan ilginç sicim

11 Kasım'da dünyayı teğet geçecek bir asteroit tespit edildi. NASA'nın yapılan açıklamaya göre, kurukafayı andıran bir asteroid 38 milyon km yakınımızdan geçecek.

11.11'de kuru kafa dünyayı teğet geçecek!  Dünya'ya yaklaşan ilginç sicim - Sayfa 1

NASA'nın yaptığı açıklamaya göre, Dünya'nın 38 milyon km yakınından geçecek asteroidin yarıçapı 300 metre. Fakat bilim insanları bu yaklaşmanın korkulacak bir yanı olmadığını belirtti. Tamamen siyah olan, ışığı yutmasıyla bilinen ve ölü bir kuyrukluyıldız olduğu düşünülen bu asteroit, kurukafa şeklini andırmasıyla bilim dünyasının ilgisini çekiyor.

11.11'de kuru kafa dünyayı teğet geçecek!  Dünya'ya yaklaşan ilginç sicim - Sayfa 2

'Herkese Bilim ve Teknoloji Sayfası'nın haberine göre, asıl adı 2015 TB145 olan ve Dünya'ya daha önce de yaklaşan bu asteroide, NASA'daki bilim insanları,bir önceki yaklaşmasının Cadılar Bayramı'na denk gelmesi sebebiyle "Büyük Balkabağı" adını vermişti. NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı'na (JPL) 'nın verdiği bilgiler arasında bu asteroidin Dünya'ya bir sonraki yakın geçişi 2082 yılından önce olmayacağı da yer aldı.

11.11'de kuru kafa dünyayı teğet geçecek!  Dünya'ya yaklaşan ilginç sicim - Sayfa 3

Bilim insanlarının halen tartışmakta olduğu asteroidler için, atmosfere girdiğinde parçalandığı, ancak yaydığı büyük ısı vb gibi etkilerinin yere yakın olması nedeniyle binlerce kilometrelik ormanı yakın kül ettiği görüşü genel kabul görmektedir.

11.11'de kuru kafa dünyayı teğet geçecek!  Dünya'ya yaklaşan ilginç sicim - Sayfa 4

Dünya'ya yaklaşan, teğet ya da yakın geçen ve tespit edilebilen asteroit sayısı bini bulmuş durumda. NASA, 17 bin büyük asteroidin daha tespit bile edilemediğini söylüyor.