BIST 8.242
DOLAR 27,30
EURO 28,86
ALTIN 1.667,40
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Zonguldak’ta sahte diplomayla 21 yıldır müdürlük yaptığı iddiası ortalığı karıştırdı

Demirören Haber Ajansı
Demirören Haber Ajansı

ZONGULDAK'ta bir otaokulda müdürlük yapan 52 yaşındaki İsmail Y. hizmetli ile tartışınca teftişe gelen müfettiş, müdürün sahte diplomayla 21 yıldır öğretmenlik yaptığını ortaya çıkardı. İsmail Y. hakkında hapis istemiyle dava açıldı.

Abone ol

Olay, Kozlu ilçesi Kılıç Ortaokulu'nda gerçekleşti. Müdür ile personel arasında çıkan tartışma sonrası okula gelen İl Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişlerince İsmail Y.'nin diplomasındaki mezun olduğu tarih ile diğer evraklardaki mezuniyet tarihinde farklılıklar tespit edildi. Müfettişler, mezun olduğunu iddia ettiği Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü'nden diplomanın aslını talep etti.Üniversite, böyle bir öğrencinin kayıtlarında bulunmadığını belirten yazı gönderdi.

Soruşturma kapsamında diplomanın sahte olduğunu tespit eden müfettişler, İsmail Y.'yi açığa alarak savcılığa ihbarda bulundu. Savcılık, 1988 yılında mezun olduğunu iddia eden İsmail Y.'nin diplomasının sahte olduğunu, diploma kütük defterinde de kayıtlı olmadığını, ÖSYM'den 1988 yılında herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleştiğinin bilgisinin bulunmadığını tespit etti. İfadesi alınan İsmail Y., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Hapis istemiyle dava açıldı

21 yıl boyunca çeşitli okullarda öğretmenlik ve idarecilik yapan, teşekkür belgeleri de alan İsmail Y. hakkında, 'resmi belgede sahtecilik' ve 'nitelikli dolandırıcılık' iddiasıyla 5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık İsmail Y., avukatı ve şikayetçi olarak Milli Eğitim Bakanlığı avukatı katıldı. Mahkemede ifade veren İsmail Y., suçlamaları kabul etmeyerek, "1988 yılında üniversiteye girdim. ÖSYM'de niye kaydım çıkmamış bilmiyorum" dedi. Sanık avukatı ise müvekkilinin diplomasının sahte olmadığını iddia ederek, "Hiç üniversiteye gitmemiş birinin bu kadar teşekkür belgesi almış olması mümkün olamaz. Okuduğu sınıf arkadaşlarını isim isim vermiş. Biz de mahkemeye tanık olarak sınıf arkadaşlarını sunacağız" dedi. Duruşma, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

21 yılda kazandığı 750 bini geri verebilir

Milli Eğitim Bakanlığı, İsmail Y.’nin 21 boyunca memuriyetten kazandığı parayı da talep etti. İsmail Y.'nin yasal faiziyle birlikte yaklaşık 750 bin lirayı bulduğu öğrenilen parayı ödemeyince Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açıldı. Tazminat davasının da devam ettiği öğrenildi.