HABER / POLİTİKA

Zeybek'in AK Parti ile koalisyon şartı

DP'nin başına geçen Namık Kemal Zeybek, kendisi ve partisi hakkında söylenenlere cevap verdi.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, ''DP'nin AK Parti'ye hizmet etme teorisi çok çocukça bir komplo teorisidir ve gerçekle hiç bir ilgisi yoktur'' dedi.

Zeybek, AA muhabirine gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"KOMPLO TEORİSİ''

Namık Kemal Zeybek, bazı internet sitelerinde yer alan ''Zeybek, DP'yi AKP'ye bağlayacak'' şeklindeki haberlerin asılsız olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''AK Parti kurulacağı zaman bana dolaylı bir teklif geldi. Herkes bilir ki ne zaman istesem AK Parti'ye girerdim ve AK Parti'den çok kolayca bakan olurdum. Ben bir yere girdiğim zaman hemen bakan oluyorum bu tabii bir şey. Anavatan Partisi'ne girdim kısa zamanda oldum, Doğru Yol Partisi'ne girdim bakan oldum. AK Parti kurulurken kurucu üye olmamı önerdiler. 'Böyle bir şeye girmem' dedim. Bu kadar dolambaçlı bir yoldan AK Parti'ye hizmet etmek teorisi çok çocukça bir komplo teorisidir ve gerçekle hiç bir ilgisi yoktur. AK Parti'yi cumhuriyet değerlerine önem vermeyen, cumhuriyet değerlerinin öneminin ayrımında olmayan bir siyasi hareket olarak görüyoruz. Biz AK Parti ile koalisyon yaparsak AK Parti'yi bu merkeze çekeriz, cumhuriyet değerlerine çekeriz. Gelmezse koalisyon kurmayız. CHP ile de kurabiliriz, onu da demokratik değerlere, zihniyete çekeriz, gelmezse onunla da kurmayız.''

CİNDORUK'A ÇATTI

Zeybek, kendisinin göreve gelmesi ile birlikte partinin ''yeniden Atatürk, Bayar, Menderes, Demirel, Özal eksenine gireceğini'' ifade ederek, ''Çiller'i unutmayalım. Bizim değerli, başarılı, hizmet etmiş bir başbakanımızdır, o ekseni sürdürdü ama sonra eksen kaydı, biz o ekseni yeniden oturtuyoruz. Hüsamettin Cindoruk'un döneminde teşkilatta değil ama söylemde eksen kaydı. Belki avukat, hukukçu olması yüzünden, sanki bu parti 'Ergenekon'un hukuk bürosuymuş gibi bir görüntü meydana getirdi öyle olmadığı halde. Biz şimdi hukuk devletine bağlıyız, görülmekte olan davalarla ilgili siyasetçilerin avukat ve savcı olmasına karşıyız'' diye konuştu.

BALBAY VE ÖZKAN'IN DURUMU

''Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın CHP tarafından milletvekili adayı gösterilerek hapishaneden çıkmasının sağlanacağına yönelik tartışmalarla ilgili olarak da ''CHP'nin tercihidir bir şey diyemem. Biz o tür şeylere girmeyiz'' diyen Zeybek, ''Biz o insanlara karşı asla olumsuz şeyler söylemeyiz ve taşımayız. Onlara yardımcı olmak için gerekirse avukat da tutarız. Ama biz parti olarak, siyasetçi olarak siyasetçilerin bu davalarda avukat ve savcı rolünü üstlenmelerini nizam-ı alem ile ve hukuk anlayışımızla bağdaştırmayız'' dedi.

''AVRUPA'DA DEMOKRASİ YOK''

Kişisel olarak ''yasak'' kavramından hoşlanmadığını anlatan Zeybek, cumhuriyet değerlerine bağlı kalmak şartıyla özgürlüklerin genişletilmesinden yana olduğunun altını çizerek, ''Demokrasi konusunda Avrupa'yı örnek almam. Avrupa'dan daha fazla demokrasi istiyorum. Bakın Almanya 'Kurtlar Vadisi' filmini yasakladı. Hani özgürlük? Hani düşünce özgürlüğü vardı? Filmde ortaya konan düşünceler yanlış olabilir, katılmakta mümkündür katılmamak da mümkündür ama demokrasinin temelinde inanç özgürlüğü, düşünce özgürlüğü ve tabii sonucu olarak sanat özgürlüğü vardır, demek ki Avrupa'da yok'' şeklinde konuştu.

Namık Kemal Zeybek, ''Kültür Bakanı olduğum zaman yaptığım ilk işlerden biri, 12 Eylül cuntasının zemherisi geçmemişken, bakanlığa bağlı kütüphanelerde 'yasak kitap' kavramını kaldırdım, yazı yazdım kamuoyuna ilan ettim. Bana sordular ben de dedim ki 'Aziz Nesin'in de Nazım Hikmet'in de kitapları kütüphanede olacak, Necip Fazıl Kısakürek'in de Said-i Nursi'nin de kitapları olacak' dedim. Biz yasak kavramını kabul etmiyoruz'' görüşünü dile getirdi.

MİLLİ BAĞIMSIZLIKTAN VAZGEÇMEDEN

Zeybek, AB üyelik süreci ile ilgili olarak, ''Biz milli bağımsızlıktan vazgeçmeden dışa açılacağız'' dedi.

''AB ile ilgili bizim dış denge ile iç denge oluşturma kaygımız yok'' diyen DP Genel Başkanı Zeybek, ''Biz geldiğimizde bir çok mesele kendiliğinden çözülecek yani dışarıdan hiç kimseden içeri için destek almak zorunda olmayan bir partiyiz. Böyle bir omurgayız. AB ile ilişkilerimizi en baştan gözden geçireceğiz. Bizim başka birlikler kurma konusunda engel olmayacak ilişkiler geliştireceğiz. Türk dünyası ile çabucak birlik kuracağız bizim için kolay, İslam dünyasına alabildiğine açılacağız, komşularımızla hatta Ermenistan ile de Azerbaycan ile olan ihtilaflarını çözmeleri ve Türkiye hakkında anlamsız bir takım iddialarından vazgeçmeleri şartıyla çok yakın ilişkiler kuracağız'' diye konuştu.

Yorumlar