BIST 1.428
DOLAR 8,28
EURO 10,01
ALTIN 484,87
HABER /  EKONOMİ

Yurtdışından telefon getirenlere iyi haber

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefonların kayıt yaptırmadan kullanma süresini 60 güne çıkardıklarını söyledi.

Abone ol

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefonların kayıt yaptırmadan kullanma süresini 60 güne çıkardıklarını bildirdi.

Bakan Elvan,5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu kapsamında kurulan Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'nde Türkiye'ye gelen turist ve gurbetçi vatandaşlar için bir çok kolaylık sağladıklarını ifade etti.

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının kayıt altına alınmaması halinde 30 gün içinde kapatıldığını hatırlatan Elvan, Mayıs ayındaki Berlin ziyareti sırasında gurbetçi vatandaşlardan bu konuda birçok talep geldiğini dile getirdi. Bakan Elvan, söz konusu talepler doğrultusunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik'te değişikliğe gittiğini kaydetti.

2 AY SÜREYLE KULLANABİLECEKLER

Yapılan değişiklikle yurt dışından yolcu beraberinde getirilen mobil cihazların kayıt altına aldırılması için verilen azami sürenin 30 günden 60 güne çıkartılarak, kayıt süresinin kısa olması nedeniyle ortaya çıkan sorunları giderdiklerini belirten Elvan, şöyle konuştu:

"Özellikle yaz tatillerini geçirmek üzere ülkemize gelen gurbetçi vatandaşlarımız Türkiye’de yeni telefon almak gibi bir zorlukla karşı karşıya kalıyorlardı. Bu düzenleme ile bunu ortadan kaldırdık. Benzer şekilde Türkiye’ye gelen turistler de telefonlarını 2 ay süreyle rahatlıkla kullanabilecekler."


ÖNCEKİ HABERLER
Başbakan Erdoğan Antalya’da
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Yurt dışına kaçamadan yakalandılar
’’Ben sizin yaşınızdayken görmedim ama...’’
Patlamanın olduğu atölyede ceset bulundu
Oruç tutanlara zorla bunu yapıyorlar! YOK ARTIK
Yıldız Tilbe'den yeni Yahudi tweetleri!
Günün özeti
Muhalefete önemli bir öneride bulundu
İsrailli konsolos kızdı: Aşağılık sanatçı bozuntusu
Yorumlar 4 yorum