BIST 3.275
DOLAR 18,45
EURO 17,86
ALTIN 976,53
HABER /  GÜNCEL

Yurt dışı oyları Türkiye'ye geliyor

16 Nisan referandumu öncesi yurt dışında kullanılan oylar Türkiye'ye getiriliyor

Abone ol

Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasında Almanya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, İsveç, İngiltere ve Danimarka'da yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı Türk vatandaşlarının kullandığı oy pusulaları, 23 konteynerdeki 301 diplomatik torba ile Türkiye'ye getirildi. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) planlaması dahilinde, Almanya'nın Köln, Frankfurt, Düsseldorf, Essen, Münster ve Mainz, Hollanda'nın başkenti Amsterdam ile Rotterdam ve Deventer şehirleri, Belçika'nın başkenti Brüksel ve Anvers kenti ile Lüksemburg'da kullanılan oy pusulalarının yer aldığı diplomatik torbalar, Köln'den havalanan Türk Hava Yollarına (THY) ait Airbus A330 tipi uçakla Ankara'ya ulaştırıldı.

 Esenboğa Havalimanı'na inen uçağı YSK yetkilileri ve parti temsilcileri karşıladı. Daha sonra 14 konteynerde bulunan 204 diplomatik torbada bulunan oylar kargo bölümünden alınarak apronda bekletilen iki TIR'a yüklendi.

Londra'dan havalanan ve oy pusulalarını taşıyan THY'ye ait Airbus A321-231 tipi yolcu uçağı da Esenboğa Havalimanı'na indi. Bu uçakta bulunan Almanya'nın başkenti Berlin ve Hamburg kenti ile İsveç'in başkenti Stockholm, Danimarka'nın başkenti Kopenhag ve İngiltere'nin başkenti Londra'da kullanılan oy pusulalarının yer aldığı 9 konteynerdeki 97 diplomatik torba uçaktan alınarak iki kamyona yerleştirildi.

Oy pusulalarını taşıyan kamyon ve tırlar, polis eskortu eşliğinde seçim kurulu üyeleri ve parti temsilcilerinin kontrolünde Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium Fuar ve Kongre Merkezi'ne taşındı. 301 diplomatik torbadaki oy pusulalarının bulunduğu 23 konteyner, anahtarları parti temsilcilerinde bulunan 5 asma kilitle muhafaza edilen özel güvenlikli salona konuldu.

Yurt dışında kayıtlı Türk seçmenlerin kullandığı oy pusulaları, Türkiye'de oy verme işleminin sona ereceği 16 Nisan Pazar günü saat 17.00'ye kadar ATO Congresium Fuar ve Kongre Merkezi'nde bekletilecek. Aynı gün oy verme işleminin sona ermesinin ardından yurt dışı oylarının sayımına geçilecek.

KANADA OYLARI GELDİ

Türkiye'de 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği halk oylaması kapsamında 7-9 Nisan tarihlerinde Kanada'nın başkenti Ottawa ve Montreal kentlerinde kullanılan oylar da Türkiye'ye yollandı. Montreal'de kullanılan oyların bulunduğu torbalar Türkiye'nin Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Nezdindeki Daimi Temsilciliğinden Müsteşar Ömer Numan Doğrukol ve Başkatip Halit Gönüllü ile CHP temsilcisi Gökhan Kurtoğlu refakatinde Türkiye'ye gönderildi. Ottawa'da kullanılan oylara ise Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliğinden Erim Özen ve Hakan Cengiz'in diplomatik kuryeliğinde siyasi parti temsilcileri eşlik ediyor.

Oyların bugün öğleden sonra İstanbul Atatürk Havalimanı'nda kurulan Bakırköy Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu Havaalanı Bürosuna teslim edilmesi bekleniyor.

Türkiye'nin Montreal Başkonsolosu Deniz Barkan Umruk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başkonsolosluğun geçen şubat ayında kendisi ve yardımcısı Konsolos Harun Arslan'ın görevlendirilmesiyle geçen şubat ayı ortalarında faaliyete geçirildiğini söyledi.

İlk günden itibaren yoğun bir şekilde halk oylaması için sandık kurulması çalışmalarına başladıklarını belirten Umruk, süre kısa olmasına rağmen oy kullanma yerleri, seçim bilişim sistemi ve sandıkları hazır hale getirdiklerini ifade etti.

Türk seçmenler için Montreal'de ilk kez sandık kurulduğunu dile getiren Umruk, "Seçmenlerimiz kendi şehirlerinde oy kullandı. Oy kullanma işlemi Kanada'daki diğer temsilciliklerimiz gibi Montreal'de de 7-9 Nisan tarihlerinde gerçekleştirildi." dedi.

Umruk, Ottawa ve Montreal'de oluşturulan diplomatik kurye eşliğinde her iki kentte kullanılan toplam 3 bin 586 oyun bulunduğu torbaların Türk Hava Yollarının (THY) TK36 sefer sayılı Montreal-İstanbul uçağıyla Türkiye'ye gönderildiğini sözlerine ekledi.

Türkiye'de 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği halk oylaması kapsamında Montreal'de 2 bin 811, Ottawa'da ise 775 oy kullanıldı. Toronto ve Vancouver'da kullanılan oylar ise dün Türkiye'ye getirilmişti.

Montreal ve Ottawa'da kullanılan oyların bulunduğu torbaların da yurda getirilmesiyle Kanada'dan Türkiye'ye oy nakli tamamlanacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Jüpiter'de 'Büyük Soğuk Leke' keşfedildi
Jüpiter'de 'Büyük Soğuk Leke' keşfedildi
Yalçın Çakır’ın ekibine silahlı saldırı!
Yalçın Çakır’ın ekibine silahlı saldırı!
Antalya tarımında yeni bir dönem başlıyor
Antalya tarımında yeni bir dönem başlıyor
Bakan Çavuşoğlu'ndan 'hayır' standına sürpriz ziyaret
Bakan Çavuşoğlu'ndan 'hayır' standına sürpriz ziyaret
Antalya’da Karadeniz fırtınası devam ediyor
Antalya’da Karadeniz fırtınası devam ediyor
Kılıçdaroğlu'ndan bomba anket iddiası 'İstedikleri kadar yeri göğü...'
Kılıçdaroğlu'ndan bomba anket iddiası 'İstedikleri kadar yeri göğü...'
İstanbul'da saat 14.00 itibariyle kapalı olan yollar!
İstanbul'da saat 14.00 itibariyle kapalı olan yollar!
Detaylar dehşete düşürdü valilikten son dakika açıklama
Detaylar dehşete düşürdü valilikten son dakika açıklama
Başbakan Yıldırım'dan son dakika sürprizi
Başbakan Yıldırım'dan son dakika sürprizi
İbrahim Erkal ameliyata alındı hastaneden ilk açıklama
İbrahim Erkal ameliyata alındı hastaneden ilk açıklama