BIST 1.376
DOLAR 8,14
EURO 9,71
ALTIN 454,19
HABER /  DÜNYA

Yunanistan Savunma Bakanı: Yazın Türkiye'yle üç kez silahlı çatışmanın eşiğine geldik

Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, 2020 yazında Doğu Akdeniz'de karşı karşıya gelen 'Türkiye ile Yunanistan'ın üç kez silahlı çatışmanın eşiğine geldiğini' sabundu.

Abone ol

Proto Tema gazetesine demeç veren Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, "Yazın aylarca sürekli olarak teyakkuz halinde bulunduk. Ordumuzda üç kez genel seferberlik ilan edildi. Seferberliğin merkezinde donanma filomuz vardı, zira filomuz Doğu Akdeniz'de bulunuyordu ve birçok durumda Türk filosuna yaklaştı. Ancak üslerdeki savaş uçaklarından sınırdaki birliklere kadar tüm silahlı kuvvetlerimiz, her türlü gelişmeye hazırdı" ifadelerini kullandı.

Bu seferberliğin Türkiye'ye caydırıcılık mesajı gönderebileceğinden 'tuhaf biçimde emin' olduklarını anlatan Savunma Bakanı, "Yani rakiplerimiz, işi silahlı çatışma noktasına vardırmayacaklardı, zira büyük bedel ödeyeceklerini biliyorlardı. Gerilimli anların yanı sıra tansiyonun düştüğü anlar da oldu ancak ordumuz her zaman teyakkuzdaydı" iddiasında bulundu.

"Savunma işbirliği anlaşmasının süresini uzatmayı konuşuyoruz"

Yunanistan ile ABD'nin savunma işbirliği anlaşmasında değişiklikler yapacağını belirten Panagiotopoulos, anlaşmanın süresinin uzatılmasının da istişare edildiğini söyledi. Panagiotopoulos, "Savunma işbirliği anlaşmasında yapılacak düzeltmeler hazırlanıyor. ABD tarafı bazı öneriler sundu, biz de bir öneri paketi, yani üçüncü ülkere askeri yardım sunmaya yönelik büyük araçlara veya ABD ordusunun kullanmadığı silah sistemlerine erişim gibi ABD'den isteyeceğimiz şeyler üzerinde çalışıyoruz. Görüşme masasında anlaşmanın süresinin uzatılması da gündeme geldi ve bu, Washington'un altyapıya daha büyük yatırımlar yapabileceği anlamına geliyor. Bu tür gelişmeler, bizim de lehimize" dedi.

Savunma Bakanı, ABD ordusunun çeşitli birlikleri, özel kuvvetleri, helikopter pilotları ve benzeri unsurlarla daha yoğun eğitim ve tatbikatlar düzenlemek istediklerini kaydetti.

"Biden'la birlikte daha iyimserim"

Bu arada Panagiotopoulos, Başkan Joe Biden yönetiminin göreve gelmesiyle birlikte ABD'lilerle anlaşma sağlama konusunda iyimser olmak için daha fazla fırsat bulunduğunu söyledi. Panagiotopoulos, "Bunun sebebi, önceki yönetimle iyi çalışmalar yapamamam değil, Donald Trump ile Recep Tayyip Erdoğan arasındaki kişisel ilişkilerin genel durumu etkilemesiydi. Halbuki, dışişleri bakanlığından ABD ve Yunanistan'ın tutumlarına ilişkin çok olumlu açıklamalar yapılmıştı. Ayrıca yeni başkan, Yunan-Türk ihtilaflarını iyi biliyor ve Atina'yı destekliyor. Başbakan Miçotakis'le de arkadaşlar ve bence bu önemli" ifadelerini kullandı.

Silahlanma payını 5 kat artırdı

Yunanistan, 2021 savunma bütçesi kapsamındaki silahlanma payını, 2020’ye göre 5 kat artırarak 2.5 milyar euroya yükseltmişti.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkenin tüm zorluklara rağmen askeri harcamalarını artırması gerektiğini savunuyor. Miçotakis aynı zamanda Rafale uçaklarının yanı sıra yeni fırkateynler, helikopterler, insansız hava araçları satın almak ve mevcut F-16 filosunu güncellemeyi planladığını dile getirmişti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Et ve tavuk dönerde inanılmaz hileler! İçine öyle şeyler koyuyorlar ki... Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Diyarbakır'da '50 kuruşluk kraker' davası: 35 bin 888 lira tazminat kazandı
Liverpool, Ozan Kabak'ı transfer etmek istiyor
BioNTech/Pfizer AB'ye 75 milyon ilave aşı sağlayacak
Kocaeli'de soba külleri felakete sebep oldu! Yanan 2 katlı evde yaşlı kadın öldü
Avrasya Tüneli geçiş ücreti 2021 zam geldi yeni tarife
Diyarbakır'da 7 yaşındaki torununu da aldı oğlu için HDP önündeki eyleme katıldı
Tevfik Bozdağ’dan duygulandıran paylaşım!
Zehra Zümrüt Selçuk: 2020'de 2 bin 454 evsizin konaklatılması sağlandı
İsmail Balaban kimdir nereli Başpehlivan Survivor İsmail evli mi?
Dünyanın ilk uçan otomobil havaalanı İngiltere'ye kuruluyor
Yorumlar 11 yorum