HABER /  SEÇİM

YSK'dan İhsanoğlu'na '18 milyon' yanıtı

Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını etkileyecek "pusula" iddiasına, Yüksek Seçim Kurulu'ndan yanıt geldi.

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, 18 milyon fazladan oy pusulası bastırıldığını belirterek seçimin güvenilirliğinden endişe ettiğini belirtmesine Yüksek Seçim Kurulu'ndan (YSK) yanıt geldi.

YSK Başkanı Sadi Güven, oy pusulalarının kurumlarınca standart paketler halinde basıldığını, seçmen sayısının az olduğu yerlere de aynı paketten gittiği için fazlalık oluştuğunu vurguladı.

SORUMLULUK KİME AİT? 

Kamuoyunda cumhurbaşkanı seçimi için gereğinden fazla oy pusulası bastırıldığı, sorumluluğun kime ait olduğu, sayımın yapılıp yapılmadığı konularının konuşulduğunu söyleyen Güven, YSK'nın görev ve yetkilerinin 298 sayılı Kanun'un 14. maddesiyle belirlendiğini hatırlattı.

Bu maddenin birinci fıkrasında, oy pusulası konulacak zarfların imali, 2. fıkrasında da birleşik oy pusulalarının basımının düzenlendiğini kaydeden Güven, yasa gereğince oy pusulaları ve zarfların YSK tarafından bastırıldığını ifade etti.

400'LÜK PAKETLER HALİNDE BASILACAK 

Güven, 298 sayılı Kanun'da ayrıca, oy pusulalarının 400'lük paketler halinde bastırılacağı ve her bir sandık için bir paketin ilçe seçim kuruluna gönderileceğinin düzenlendiğini hatırlattı.

Kurul kararlarıyla cumhurbaşkanı seçiminde yurt içinde bir sandık bölgesinde seçmen sayısının 400, yurtdışında ise 700 olarak belirlendiğini söyleyen Güven, şu bilgileri verdi:

SEÇMEN AZ OLSA DA AYNI PAKET GİDİYOR 

"Kurulumuz 11 Haziran tarihli kararıyla 400 seçmenin oy kullanacağı sandık için gönderilecek oy pusulasının 298 sayılı Kanun'un 86. maddesinin ikinci fıkrası ile aynı kanunun 94. maddesi hükümleri de gözetilerek 420'lik, 700 kişinin oy kullanabileceği yurt dışı sandık için 720'lik paketler halinde hazırlatılmasına karar vermiştir. 298 sayılı Kanun'un 14. maddesinin 2. fıkrası, sandıklarda oy kullanacak seçmenin 400'den az olması halinde dahi standart paketler halinde oy pusulalarının gönderilmesini öngörmüştür. Kurulumuz da bu nedenle seçmen sayısı 400'ün altında bulunan sandıklara da yasa gereği standart paketler göndermiştir."

42986.jpg 

ÖNCEKİ HABERLER
Serbest piyasada altın fiyatları
Arjantinli büyükanne cuntanın kaçırdığı torununa kavuştu
Gül’den Kılıçdaroğlu’na veda ziyareti
MHP’li vekilden şok IŞİD iddiası
Başdanışman'dan Fehmi Abi'ye manidar yanıt!
Nuri Pakdil kaç yaşında öldü hastalığı neydi İbrahim Kalın duyurdu
Yorumlar 17 yorum