MEB TEOG'suz yeni sistemi buldu 3 formül birleşiyor

TEOG yerine gelcek sistem için çalışmalar sürüyor. Yüzde 10'luk başarı barajına giren öğrenciler için sınav yapılacağı fikri rafa kalktı. MEB TEOG'un yerine gelecek yeni sistem için 3 formüllü yeni bir yol çizdi.

BU HABERE YAPILAN YORUMLAR 26 Adet Yorum
ALPER GÜMÜŞ

Adrese dayalı sistemde, şimdiki gözde liselerin bulunduğu yerden gerçek yada yapay ev kiralamaları olmaz mı? Şu an tercih listesinde herkesin son sıralarda yer verdiği liselerin etrafında oturmak, ikamet etmek dezavantajlı olmayacak mı? Şimdi ilkokul seviyesindeki okul yerleştirmelerinde bu yoğun bir şekilde uygulanıyor.

ALPER GÜMÜŞ

Benim üst kattaki komşum karı koca aynı ortaokulda öğretmen. Baba matematik öğretmeni anne de Fen Bilgisi öğretmeni. Çocukları da aynı okulda okuyor. Okul notuna göre öğrenciler yerleşecekse anne baba aynı okulda okuyan bu gibi durumlarda nasıl objektif kriterlere göre not verilecek. Ya da biraz nüfuzlu kişilerin çocukları sizce kayırılmaz mı?

ALPER GÜMÜŞ

Anlaşılan her öğrenciyi adrese dayalı olarak evine en yakın liseye yerleştirmeye çalışılıyor. Mesela TIP FAKÜLTESİNDE okuma potansiyelinde olan bir öğrencinin evi ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ veya TİCARET LİSESİNE yakın ise bu öğrenci TORNA TESFİYE yada MUHASEBE bölümüne mi okuyacak?

melci

Yorumumu yayınlamayanın da Allah belasını versin.

fatih aydınlı

yıllardır akp ye oy veriyorum yazıklar olsun haram zıkkım olsun özel okullarda not ortalamaları 99-100 basparayı alnotu bu bilmeyecek kadar denetleyemeyecek kadar aciz aptalsınız yazıklar olsun size eğitim sisteminiz yerin dibine batsın

melci

Allah belenızı versin. Başka da bir şey demiyorum. Padişah ferman verdi, TEOG kalktı. Bu kadar.

melci

Allah belanızı versin. Başka da bir şey demiyorum. Padişah ferman verir gibi TEOG kalkar mı?

Yazık

Ülkeyi adım adım cokertiyorlar.. İsrail'in yapamadığını yapıyorlar.bir ülkeyi tahrip etmek isterseniz nereden başlarsınız? Tabiki eğitiminden..milletin çocuğu deneme tahtasını geçti..bu millet bunu kendi eliyle yapti

Ahmet Emre

8. sınıfta olan ve 5. sınıftan beri ders çalışıp mağdur olan çocuğum bu yeni düzenlemeden dolayı bir mahrumiyet/mağduriyet yaşarsa 2019 da Tayyip Erdoğan'ın rakibi kimse ona oy vereceğim. Hem de kim olursa olsun.

Misafir

İnsanda ahlak olmalı,hormonlu not da neymiş,batı ülkelerinin hiçbirinde bu olmaz.Bu tür haksız uygulamalar doğu insanına özgüdür.

Misafir

Zenginin onu açıldı. Bastır parayı özel okula; gelsin yüksek notlar. Fakir çocuklarına yine inşaatın yolu göründü. Adaletin bu mu dünya!....

Misafir

sınavsız yapılacak tüm iş ve işlemler şaibeli olur.öğrencilerin sınava girmeleri şarttır.sınavsız liseye geçiş olmaz.8. sınıfta bir tek sınav yapacaksın dolambaçlı yollara girmenin hiç bir anlamı yok.mutlaka her öğtrenci 8.sınıf sonunda alacağı sınav notuna göre liselere girmelidir.başka yolu yok.tabikiöğrenci arasında yarış olacak.olmasıda lazım.

mcakir

Okul kitaplarındaki saçmalığı düzeltme becerisini gösteremeyenler, eğitim gibi önemli bir konuda başarılı bir sistem kuramaz.

A.L.

SAÇMA DÜZENLEME... ZAMANSIZ VE ZORUNLU YAPILIYOR.. ÇOK MAĞDURLAR VAR... YUH OLSUN...

Misafir

Biri çıkıp TEOG’u niye kaldırdığını açıklayacak mı acaba?..Sıkıntıları neydi, neye cevap veremiyordu neyi ölçemiyordu, fırsat eşitliği sunmuyor muydu?

ali

her zaman belirsizlik

Misafir

Oks sistemi iyi idi.Kim çalışıyor kim çalışmıyor belli oluyordu.Egitimi ne kadar degistirsende çocuk çalışmazsa ne yapabilirsinki. Çalışan la çalışmayanin bir farkı olmalı.Buda sınavla olur.

HALK

Tüm liseleri aynı kaliteye çekçeye çalışmak daha akıllıca değil mi? Öğrenci aslında başarılı ama evinin yakınında kötü lise var ne olacak? artık bu şekil bazı okul çevrelerinin kira ve fiyatları neredeyse %100 artış gösterir zengin veli okula daha fazla baskı yapar yani ne yapmayı amaçlıyorlar çok merak ediyorum. Öncelikle öğrencilerin üzerindeki okul veli ders baskısı aşılmalı daha özgürlükçü eğitim olmalı ve öğrenciler yeteneklerine göre yönlendirilmeli parasına göre değil.

orhan

1-öğretmenler aslı görevi olan öğretmek ve eğitmeyi yapmalı 2- okulda öğretmenlerin yaptığı sınavlar merkez tarafından yapılmalı 3- öğretmenler öğrencilerinin ortalamalarına göre artı maaş ile ödüllendirilmeli 4-öğrenciler aldıkları notların puan lamalarına göre liselere yerleşebilmeli 5- öğrencinin puanı yüksek ise ve evine yakın lise istiyorsa zaten gider ama istediği başka liseyede gidebilir. 6- öğretmenler 10-15 sene önce hazırladıkları bayatlamış sorular ile öğrencileri sınav etmez kendilerini ve öğrencilerini geliştirecek çalışmalar yaparlar. 7-sınavlar merkezden yapılacağı için özel okullar eksta puan veremez 8- öğretmenlere öğrencilerin puanlarını yükseltin baskısı velilerden gelemez. 9-eğitime katkı yapmak isteyen öğretmen ile yatan öğretmenin farkı ortaya çıkmış olur.

LİYAKAT...LİYAKAT...

MERKEZİ SINAV OLMADAN HER YERLEŞTİRME FİYASKO İLE SONUÇLANIR.ŞİŞİRME NOT VERİLDİĞİNİ BİLMEYEN YOK,HERKESE TAKDİRNAME VERİLEN BİR SİSTEMDE NOTLARIN MERKEZİ SİSTEME ETKİSİ BİLE TARTIŞILMALIDIR...

Misafir

Çalışmayan öğrenciye ne yapsanız boş.

remo

Yeminle anlamadım.Yani ortaokulda 3 yıl not ortalaması kötü ve ayağa kalkmaya çalışmaya başlamış bir çocuğun şansı olmayacak mı?Allah aşkına bizi aptal sanmayın.benim bu çerçevede öğrencim yok ve olmayacak,ama amacı ve niyeti,saçmalığı ve adil yarışmayı ortadan kaldıran bu hususadır isyanım.Teog bilen-bilmeyen-başarılı başarısızı fevkalede ayırıcıydı.ama tabi bazı okullara gidenler başarısız oluyordu???

Misafir

Köyde okuyan çocukları bitiriyorsunuz, çocuk lisansı, sertifikayı, etkinliği nerde görüyor... yazık çok yazık...

Türk Mılletı

egitimi bitirdiniz tuketici, cahil ve duşunmeyen mankurt ınsanları yetiştirdiniz yazıklar

Ali_D

Saçma bir sistem geliyor. Okullar artık para ile not dağıtırlar. sonra da bir sürü kafası basmayan çocuk iyi okullara devam ederken, parası olmayıp da kafası çalışanlar ise mahalle okulunda devam..