YAZARLAR

Yollara dikkat

Yama yapılmış yolların trafikte nasıl bir tehlike oluşturduğunu hiç düşündünüz mü?

Yaz ayıyla birlikte her yer şantiye döndü, özelliklede yollardaköprülerde hummalı bir çalışmadır gidiyor. Bir açıdan çalışanTürkiye, bizim için yazın sıcağında ter toz demeden çalışan öbeköbek makine ve onların peşinde koşuşturan cefakâr işçiler.

İyide ben bu manzaraları her yıl görüyoruz, kesilen yollar,birbirine aktarılan otobanlar ve araçlar, sanki zaman bozuk birplağın sırtında kendi döngüsünü yaşıyor.

Aynı yol aynı çalışma sadece zaman ayrı mütema diyen kısırdöngü.

Yıllardır yapılanmış yollarımızda bir değişiklik varmı, yok odayok.

Yollar aynı yapılış şekli çok pratik. yolu kazıyacaksınstabilize edeceksin üzerine biraz mıcır biraz asfalt.

Yok, bu uzun iş dersen yolu ziftleyeceksin sereceksin üstü nedemıcırı.

Oldu mu oldu, valla bal gibi oldu.

Üstünden silindir geçirmiyecekmisiniz

Hayır, ne silindiri, üstünden geçen araçlar o işi hallederler.Bir aya kalmaz mıcırı zifte gömerler.

Tabi mıcır yola gömülürümü gömülmezimi bilemiyorum ancak suçsuzgünahsız aileler bu yollarda resmen gömülüyor. Katliama maruzkalıyorlar,sevenleri birbirinden ayrılıyorlar.

Ülkemizde en çok üzüldüğümüz savaştan bile daha çok kayıpverdiğimiz trafik kazaları her yıl birçok evin, ailenin ocağınadüşen bir ateş.

Suçsuz günahsız insanlarımızı kaybediyoruz. Yetişmişinsanlarımızı bir hiç adına yitirirken, maddi hasarlar yüzündenheba olan ülke kaynakları iş bilmezliğin bonusu.

Trafik kazalarında resmi kurumların gerekçeleri belli aşırı hız,yanlış sollama, uykusuzluk ve saire çok sayacağımız gerekçelereyvallah çok doğru. Ancak ne hikmetse aracın üzerinde gittiği yolakimse kusur bulmaz, niye bulsunlar muhatap devlet, devletsuçlanmaz. E hadi suçlu bulunsa farz etsek, tazminat öder mi o zorişte

Saçma sapan virajlı yollar, eğim verilmemiş viyadükler, çökenasfaltlar, köstebek yuvasına dönmüş yollar, yol ortasına kadaryayılmış mıcırlar, sıcaktan erimiş kaygan zift, eksik işaret veişaretçiler

Bunlar hiç mi etken değil can kayıplı kazalarda.

Merak ediyorum verilen vergilerin abartısına baktığımızdaaraçların ve sürücülerin yollardaki eziyeti mantıklımı.

Yama yapılmış yolların trafikte nasıl bir tehlike oluşturduğunuhiç düşündünüz mü?

Her şeyi öğrendik ancak yol yapmayı bir türlü öğrenemedik.Öğrendiğimizde benim bildiğimden öteye gitmiyor. Avrupa’nın herşeyini alırken ne olur birazda tekniğini mühendisliğini dealsaydık.

Almanlar bu Türkler yol yapmayı bizden öğrendiler ama yola yamayapmayı kimden öğrendiler onu bilmiyoruz geyiğini sürdüredursunlar.

Yama işi halı altına toz silmeye benziyor neresinden bakarsanızbakın sorumsuzluk. yapıyormuş gibi yapmak, ülke kaynaklarını hebaetmekten başka bir şey değil, ya yapmayın yada adam gibi yapın.

Hadi yaptığınız yollarda altında kar ve buzlanmayı engelleyecektertibatlardan geçtik yapılan yolların ömrü bir mevsimlikolmasın

Yol yapım işini uzmanı olan firmalara vermek lazım.

Yoldan kaynaklı kazalarda yapımcı firmadan hesap sorulmalıdır.Sorumsuz iş yapanlara yol verilmemeli,

İhalelerden ihya edilenler çıkmamalı.

Sürücüler ve içindekiler Allaha emanet yollarda, yoluninsafına kalmışsınız, kelle koltukta diyorlar ya bu iştebizim yollar için geçerli.

Allah hepimizin yardımcısı olsun.

 

Yorumlar