YAZARLAR

YKS sonuçları ve 2018 üniversite tercihleri öncesi birkaç uyarı!

YSK sonuçları ve 2018 üniversite tercihleri hakkında bir zamanlar zorlu sınav yollarından geçmiş biri olarak bir kaç uyarı yazmak istedim. Hem YKS'yi kazanamayanlar hem de YKS tercihi yapma hakkı kazananlar için.

YKS sonuçları açıklandı mı, YKS sonuçları bugün saat kaçtaaçıklanacak, üniversite tercihleri ne zaman, üniversite tercihlerinasıl yapılır diye Google'un başındanayrılmayan osym.gov.tr'yi durmadan gezip dolaşan sevgiliarkadaşım ne kadar heyecanlı olduğunu anlıyorum. 

Hayallerin var!

Belki kendini üniversite sırasında hayal ediyorsun belki deokulu bitirmiş mesleğini icra ederken ki halin gözünün önünegeliyor.

Emin ol hayallerin gerçekleşecek. 

Bu yazıyı hem YKS sonuçlarından istediğini elde edenler hem deedemeyenler için yazıyorum. 

Önce YKS sonuçlarından istediğini elde edemeyenlerlebaşlayalım!

Emin ol bu hayatın sonu değil. Aynı maratona yeniden başlamak buaşamada çok zor geliyor olabilir. Umut kırıcı belki de... Ama yılmaarkadaşım yeniden denemek için kollarını sıva. 

Hayallerinden vazgeçme!

Sırf 'üniversiteyi kazandı desinler' diye ya da yeniden aynımaratona girmemek için asla sevmeyeceğin bir tercih yapma.Hayallerini bu kadar kolay geride bırakma.

Bunu sana ilk sınavında açıkta kalan ancak ertesi yıl'daha düşük puanla' istediği bölümü kazanmışbiri olarak söylüyorum. Hayallerini yaşamak çok daha anlamlıolacak. Sadece biraz sabır!

'Banane senin deneyimden' diyebilirsin.Haklısın. 

O zaman da sana yarım milyona yakın bir organizasyonu yönetendünya devi Alibaba'nın sahibi Jack Ma'nınhikayesinden bahsedeyim. 

1964'te doğan Jack Ma 3-4 kez üniversiteye girmek için aynıbizdeki gibi merkezi bir sınav sistemine girdi ve her seferindebaşarısız oldu. Hatta 2 kez ilkokul sınavında 3 kez de ortaokulgiriş sınavında başarısız oldu. İş başvurularında da reddedildi.KFC Çin'e geldiğinde 24 kişinin başvurduğu bir iş ilanına çıktı ve23 kişi işe kabul edildi Jack Ma ise reddedilen tek kişiydi. Polisolma girişimi de başarısız oldu. 5 kişiden 4'ü kabul edildireddedilen yine Jack Ma idi. Hatta Harvard Üniversitesi'ne 10 kezbaşvuru yaptı ve hepsi reddedildi. (Bugün Harvard'a birmektup yazıp ders vermek istediğini çünkü birilerinin oradakendisinin vereceği derse ihtiyacı olduğunu söylüyor!)

O dönemlerde yaptığı en iyi şeyin İngilizce öğrenmek olduğunusöyleyen Jack Ma'nın İngilizce öğrenme yolu da bir hayli ilginç.Yabancı turistleri ağırlayan bir otelde 9 yıl boyunca hiç paraalmadan çalıştı ve çalışanlarla ile turistlerden İngilizce öğrendi.Bugün ana dili gibi İngilizce konuşuyor ve bugün dünyanın en büyükuluslararası şirketlerinden birinin başında. 

Bugün ise gençlere verdiği en büyük tavsiye 'pesetmeyin, düşseniz de kalkın devam edin' demek oluyor.Jack Ma sadece bir örnek. Bugün başarılı saydığımız insanlarınhepsinin geçmişinde başarısızlıklar ve zorluklar var. En büyükortak paydaları ise ASLA PES ETMEMELİ!

Gelelim YKS'den iyi puan alan arkadaşlara!

'Puanım şahane istediğim okula giriyorum hayat banagüzel' diye düşünme! Çünkü ülkenin en iyiüniversitesinin en popüler bölümüne girmiş olsan da mezun olurkenhayata ve kendine dair bir fark yaratamadıysan mezuniyet sonrasıişler çok da şahane olmayabilir. 

Ne yazık ki YKS gibi kitle sınavları sıradan işleri eniyi yapacak insanları bulmak için yapılıyor. Yani o sınavı tekbaşına geçmek farklı olmana yetmeyecek. Gerçektenyapmaktan hoşlandığın şeylere odaklan ve kendini geliştir. Dünyayıgör, gez ve mecbur olduğun için değil hayata farklı insanlarıngözünden bakabilmek için mutlaka ama mutlaka dil öğren. 

Ve sakın unutma sınava başarıyla geçmiş olsan da hayatın boyuncabir çok kez başarısız olacaksın ve düşeceksin.

Ve son satırlarım YKS'de başarılı olan olmayan, yakın gelecekteYKS'ye girecek olan, girmiş başarılı olmuş üniversitede okuyan,YKS'ye girmiş ama yeniden başarısız olmuş arkadaşlarıma gelsin.

Hayatın boyunca başarısızlıklar ve hatalar tıpkı başarılar gibihep seninle beraber olacak. Yılma yeniden kalk, hatalarından dersçıkar ve yoluna devam et. Keşfetmekten yeni şeyleri öğrenmektengerçekten keyif aldığın mutlu olduğun şeyleri yapmaktanvazgeçme.

Ve son olarak, tek meslekli dönemin çoktan bittiğini insanlarınhayatlarında birden fazla iş yaparak mutlu olabildiğini hatta40'ndan sonra yeni kariyer planları yapabilir hale geldiğini sakınunutma!

Güzel günlere...

Deniz Temur'u sosyal medyahesaplarından da takip edebilirsiniz.

facebook.com/obenimannem

instagram.com/obenimannem

Yorumlar