YAZARLAR

YENİ VOLVO XC-90 Test Sürüşü

Volvo’nun 13 yıl satışta olan modeli XC-90’ bu hedefe göre yenilendikten sonra nihayet misafirim oldu. Markanın özellikle prestij anlamındaki yeni gelişiminde ilk dayanak noktası oldu bu model.

Sağlam otomobil ünvanı akıllarda yer eden Volvo bunun hakkınıher otomobilinde veriyor. “2020 yılı itibariyle yeni bir Volvoiçinde kimse ciddi bir şekilde yaralanmayacak ve ya hayatınıkaybetmeyecek” hedefi ile yeni modellerini tanıtan Volvo tümmühendislerini bu hedefe yönelik çalıştırıyor.

Volvo’nun 13 yıl satışta olan modeli XC-90’ bu hedefe göreyenilendikten sonra nihayet misafirim oldu. Markanın özellikleprestij anlamındaki yeni gelişiminde ilk dayanak noktası oldu bumodel. Bu yükü başarıyla taşıyan XC-90 hem teknoloji hem de kaliteanlamında baştan sona yeniliklerle dolu.

Tasarım konusunda otomobile diyecek yok, hem zarif hem güçlü hemde ayrıcalıklı görünüyor. Özellikle İskandinav mitolojisinden tanrıThor’un çekici ön far tasarımında ters T şeklinde yerini almışken,otomobile kazandırdığı sert bakışlar hayran kalınacak cinsten.

Otomobilin içine girdiğiniz andan itibaren Premium birayrıcalığa sahip olduğunuzu hem görüyor hem de hissediyorsunuz.Dokunduğunuz ve baktığınız her yerde kalite var. Otomobil hemkonforunuzu hem göz zevkinizi düşünmüş. Kristal start stop butonuve sürüş modu değiştirme butonu, masaj yapan ve belinizeayarlayabildiğiniz destek yapan koltuklar ısıtmanın yanında sıcakgünler için havalandırma da sağlıyor. 8” lik gösterge panelidışında, devasa büyüklükteki orta konsol 9” digital ekrana sahip, hem çözünürlük hem içerik hem de kullanım kolaylığı anlamındaçok başarılı bir yazılıma sahip. Sürüş stilinize ve ruh halinizegöre bu ekranların görünümünü değiştirebiliyorsunuz. Konfor, eco,dinamik ve kişisel. 7 koltuklu test otomobilim de baş ve dizmesafesi çok iyi. Otomobilin  4.95 m lik uzunluğu ile 3. Sırakoltuklarda dahi rahatça yolculuk yapmaya imkan tanıyor ayrıca 3.Sıra için de havalandırma olduğunu belirtmekte fayda var. 692litrelik bir bagaj alanınız var.

Konfor ve kaliteden ödün vermeyen otomobilin asıl dikkatedilmesi gereken teknolojisine gelelim. Meşhur İsveç çeliği vesıcakken şekillendirilmiş bor çeliği ile güçlendirilmiş bir kafesiniçindesiniz. Bu çelik yandan darbe aldığında darbenin etkisiniyolculardan uzağa dağıtacak şekilde tasarlanmış bu şekilde yolcununalacağı etki en aza indirilmeye çalışılmış. Yanda bulunan birsensör ile devrilme durumunda yolcuları daha güvenli bir şekildeyerinde tutabilmek için emniyet kemeri gergi sistemi devreyegiriyor.aynı sistem arkadan bir çarpma durumunda da sensörleryardımıyla siz farketmeseniz bile devreye giriyor. Otomobildeyoldan çıkma koruma sistemi sayesinde herhangi bir sebeple yoldançıkarsanız kemer gergi sistemi yine devreye giriyor ayrıcayüksekten yere sertçe düşme ihtimalinize karşı koltukların enerjiyüklerini emme özelliği bulunan bir tasarıma sahip. Yine olasıçarpışma durumunda katlanan direksiyon sürücüyü korumaya yardımcıoluyor. 12 ultrasonik sensörü kullanarak sistem sizin içinotomobili dikey veya paralel park ediyor. 360 kuşbakışı görüntü ilede tüm çevreye hakim olmanızı sağlıyor. Lastik basınç izlemesistemi, Volvo Tam Led aktif huzme ( bu sistem gece yolculuklarındadireksiyonla birlikte her iki yöne 30 derece açı ile döner vemuhteşem bir görüş sağlar), Bunlar ve benzeri birçok güvenliközelliğine sahip XC-90 ile yola çıkarken insan kendisini gerçektengüvende hissediyor.

Otomobilimde çift turbolu dizel motor ve 8 ileri otomatikşanzıman var. Bu motor 225 beygir güç ve 470 Nm tork üretiyor.Kabin sessizliği, havalı süspansiyon sisteminin darbelere karşıbaşarısı ki bu sistemle gerektiğinde otomobili alçaltıpyükseltebiliyorsunuz. Seri ve net direksiyon tepkileri olması diğerözelliklerinin yanında otomobille yolculuğu huzurlu ve konforlu birhale getiriyor. 7 litrelik yakıt tüketimi ile oldukça da ekonomik.Ayrılırken üzüldüğüm otomobillerden biri oldu XC-90. Bu otomobilinbaşlangıç fiyatı ise 396 bin TL. (Ocak 2017)

Yorumlar1 yorum