YAZARLAR

Yeni Volkswagen Polo Test Sürüşü

Tasarımı Volkswagen in yeni tasarım diline uyarlanınca Polo yine sade ama bu defa daha modern ve eskiye oranla biraz daha yapılı duruyor.

Nihayet yeni Polo’nun 6. nesliyle tanıştık. 1975 den bu yana 16milyon adet satan ve tutkunları olan bir modelden bahsediyoruz.Polo şimdi eskiye göre daha büyük, 1cm alçalmış, 8 cm uzamış ve aksmesafesi 9.4 cm daha artmış, bu şekilde iç hacmi çok daha geniş.Yani şöyle ki Polo test sürüşümü şehir dışında biraz uzun yoldayapmak istedim. Bana eşlik eden dört arkadaşımla birlikte beş kişiyola çıktık, yani arka kısımda 3 kişi İstanbul’dan Bolu’ya yolculukyaptık. Tamam beş kadın çok iri yarı değiliz ama yolculuk süresindetüm yolcular hem baş hem de diz mesafesi anlamında çok rahat etti.Üstelik hemen elimizin altında olmasını istediğimiz bolca eşyamızlabirlikte. Bu sınıf bir otomobil için biz biraz daha rahatsız olmayıgöze almıştık ama yanılmak çok iyi oldu. Bu genişlikten bagaj danasibini almış. Stepne de daha aşağıda böylelikle daha fazla verahat yükleme alanı oluşmuş eskiye oranla 71 litre daha artarak 351litreye ulaşmış. Bu arada artık 14 farklı renk seçeneği sunuyorPolo.

Tasarımı Volkswagen in yeni tasarım diline uyarlanınca Polo yinesade ama bu defa daha modern ve eskiye oranla biraz daha yapılıduruyor. Benim dış tasarımından ziyade içerisi daha fazla ilgimiçekti. Öncelikle otomobilin içi için 3 farklı dekor rengiseçeneğiniz var. Bu dekor paketiyle turuncu, mavi ve ya gümüşyapabiliyorsunuz otomobilin içindeki bazı detayları. Polo içmekanda zarif ve sade tasarımı yanında bu segment bir otomobildenbeklenecek en iyi kaliteye sahip. Hem doku olarak hem görselolarak.

8” Dokunmatik dijital ekran orta konsolda piyano siyahıkaplamanın içinde bulunuyor ama bu çok güzel bir bütünlüksağlayarak sanki bütün orta konsolu kaplayan bir ekran varmış gibigörünüyor. Bunun yanında yeni nesil dijital gösterge paneli Activeİnfo Display   ilk defa Polo ile sunuluyor.  10.25”genişliğindeki ekran yenilenen ara yüzle sürüş bilgileri yanındaradyo, rehber gibi bilgileri de takip etmenizi sağlıyor. Neyse kiyeni Polo’da elektronik park freni yerine el freni var. Otomobilinhakimiyetinin bende olduğu duygusunu güçlendiren bu detayı benseviyorum. El freni yanında köşeli bardaklıklar var yani, alışıkolduğumuz yuvarlak form yerine köşeli bir form kullanılmış. Hareketedebilen bir kolçak var bu benim sevdiğim diğer detay. Direksiyontanıdık ama artık çok fonksiyonlu.

Benim test otomobilimde 1 litre 95 beygir 3 silindirli benzinlimotor bulunuyor bu motor 2000 ile 3500 devir arasında 175 Nm torkdeğeri veriyor.. Şanzıman ise 7 ileri DSG. 0 dan 100 km hıza 10.8saniyede ulaşıyor. Kullandığım süre boyunca ortalama yakıt tüketimi6.6 oldu. Yalıtım konusunda özellikle dikkat ettiğim uzun yolda birrahatsızlık hissetmedim. Yani yalıtımda gayet başarılı. Kullanıma gelirsek, önce Anadolu oto yolunda uzun konforlubir yolculuk ardından, yokuşlarla, inişlerle virajlarla dolu BoluÇubukgöl yolunda kullandım. Araçta kalabalık olmamıza rağmen 1litrelik motor ve şanzıman, çok daha büyük hacimli motorlarıaratmayacak performans gösterdi. Birde o ilk hızlanma anlarındaiçeriye giren motor sesi otomobile ısınmak için ekstra bir nedenoldu benim için. Ne çekiş problemi yaşadık ne hızlanma. Tabi kastettiğim standart şehirler arası yolculuk şartları. Mıcırlı yolagirdiğimizde ise süspansiyonun sertliği biraz hissedilse de dahaçok asfaltta geçen seyahatimizde bunun avantajını da hissetmedikdeğil. Gerektiğinde çamurlu karakterine hiç uygun olmayan yolda dakullandığımda açıkçası bu yola hiç girmeyelim tereddütü yaşamadım.Yeni Polo’nun yola tutunması, viraj dengesi çok iyi. Biraz tempoistediğinizde hem güç olarak hem stabilizasyon olarak net cevapveriyor. Otomobilin fiyatları 64.600 ile donanıma göre 96.200 ekadar çıkıyor.(aralık 2017)

Yorumlar