YAZARLAR

Yeni SUV PEUGEOT 5008 Sahneye çıkıyor

Güvenlik anlamında özellikle kör nokta uyarı ve şerit takip sisteminde, görsel ve işitsel uyarı dışında direksiyona müdahale ediyor olması çok önemli bir detay.

İstanbul Auto Show da şöyle bir göz ucuyla bakabildiğim 5008 nihayet yola çıkmaya hazır. Eylül ayı itibariyle satışta olacak 5008’le henüz bir sürüş deneyimi yapamasam da hafta sonu yapılan Türkiye Lansmanın da daha yakından inceleme fırsatı bulabildim.

Peugeot’un Türkiye de satışta olacak B Suv 2008 ve Avrupa da yılın otomobili seçilen C Suv 3008 den sonra 3. Suv modeli de Yeni 5008 oluyor.

3008 in beni kendisine hayran bırakan tasarımını 5008 de de görüyoruz, standart 7 koltuklu 5008 daha uzun ve yüksek olmasının verdiği boyut farkına rağmen bu tasarımla tıpkı 3008 gibi sportif, atak hem de heybetli görünüyor.

3 boyutlu aslan pençesi led stoplar arka kısmında canlı görünmesini sağlamış. Tüm bu görüntüye bütün versiyonlarda standart olarak sunulan tavan rayları da eklenince 5008 çok şık olmuş.

İçeride bu sınıfta görebileceğiniz en canlı en enerjik ve en şık tasarım 5008 in diyebilirim. Peugeot’un i-Cockpit’inin en yeni ve güncel hali burada, küçük direksiyondan, şık vites topuzuna, 12.3” digital gösterge panelinden, telefonlardaki hassasiyete sahip 8”dokunmatik ekrana kadar her şey çok ince bir zevkle hazırlanmış. Üstelik ışıklandırma, grafik ve şık animasyonlarla otomobil bu kokpitte dışarıdan soyutlanmanızı sağlıyor.Duyduklarınız yanında  gözünüze hitap eden bu özelliklere birde beş farklı modda masaj ekleyerek fiziksel olarak da gönlünüzü alan 5008 birde havalandırma yoluyla size 3 farklı parfüm seçeneği sunuyor bu şekilde tüm duyularınıza hitap eden otomobil daha sürüşe geçmeden benim gibi etkilenmenizi sağlıyor.

Yeni 5008’in  eski versiyondan 11 cm daha uzun. Bu şekilde arka yolculara 6 cm daha fazla diz mesafesi sunuyor. İkinci sıra koltukların her biri uzunluk ve sırtlık ayarlı ve birbirinden bağımsızlar. Oturma kapasitesini 7 ye tamamlayan 3. Sıra koltuklar ise katlanabilir olmanın yanı sıra komple yerinden çıkabiliyor. Yani 11 kilo ağırlığındaki bu koltukları basit mekanizması sayesinde gerektiğinde tekrar kullanmak üzere bagajdan çıkarabilir kendinize bolca yer açabilirsiniz. 5008 780 Litre VDA bagaj hacmi ile sınıfının ün yükseği.

Güvenlik anlamında özellikle kör nokta uyarı ve şerit takip sisteminde, görsel ve işitsel uyarı dışında direksiyona müdahale ediyor olması çok önemli bir detay. Ayrıca otomobilin sahip olduğu yokuş destek sistemi otomobil geri giderken de kullanılabiliyor. Peugeot otomobillerinin zorlu zeminlerde rahat hareket etmesini sağlayan ileri çekiş kontrol sistemi (Grip Control), Yorgunluk tespit sistemi, Aktif hız levhası tanıma sistemi, park asist ve 360 görüş gibi özelliklerle sürücüye destek oluyor.

Otomobil 4x2 olarak 4 farklı motor seçeneği ile satışta olacak. 3 yıl üst üste “Yılın Motoru” ödüllüne sahip PureTech 130 HP EAT6 Tam Otomatik , 1.6 THP 165 HP EAT6 Tam Otomatik ,1.6 BlueHDi 120 HP EAT6 Tam Otomatik  ve 2.0 BlueHDi 180 HP EAT6 Tam Otomatik.  5008 beş farklı donanım seviyesinde satılacak. Active sky, Allure, Allure elegance pack, GT-Line ve GT.  5508 in fiyatları ise 153.900 den başlayarak  donanıma göre 196.900 TL ye çıkıyor. Şimdilik detaylar bu kadar. En kısa sürede bende kullanmayı ve sürüş izlenimlerimi paylaşmayı merakla bekliyorum.

Yorumlar 1 yorum