YAZARLAR

Yeni Peugeot 308 1.2 Pure Tech

Yeni Peugeot 308 1.2 Pure Tech


Geçen yıl “Car of The Year” (Yılın otomobili) ödülünü aldıktansonra “Top Gear” den yılın "Hatcback otomobili" ve Pure Tech "Yılınmotoru" ödüllerinin de sahibi oldu 308. Daha önce dizel motor vemanuel şanzımanla birlikte test etme şansım olmuştu. Ancak benzinlidüşük hacim ve otomatik vitesli bu versiyonu kullanmak başlı başınayenilik oldu.Dikkat çekici tasarımı başarılı, özellikle farlarınverdiği hırçın ifade otomobile dinamizm katarken, düz çizgileri iseotomobile modern ve şık bir hava veriyor. Arka kısım yinegösterişten uzak ve ağırbaşlı bir görüneme sahip.
 

Otomobilin sahip olduğu I-Cockpit sistemi, koltuğa oturduğunuzdasize dışarıdan soyutlanmış, özel bir alanda bulunduğunuz hissiniçok güçlü veriyor. Malzeme kalitesi sınıfının üstünde diyebilirim.Dokunduğunuz her şeyde ayrı bir özen ve itina olduğunu görebiliyorve hissedebiliyorsunuz. 308 de iç kısım alışılmışın biraz dışında,bildiğiniz birçok tuşu unutun, toplamda orta konsolda 5 tane tuşvar. Sadelik her zaman zarifmidir bilemem ama bu otomobildekisadelik tamamen zarafeti ortaya çıkarıyor. Direksiyon üzerindekituşlar haricinde her şeyi 9.7” lik  dokunmatik ekrandankontrol ediyorsunuz. Klima,telefon,navigasyon gibi. İ-Cockpittamamen sürücüye yönelik geliştirilmiş durumda. Koltuklar çok rahatideal sürüş pozisyonunu bulmak zor olmuyor. Küçük eşyalarınız içinbolca yer var. Sadece vitesin arkasındaki bardaklık tek değil deiki tane olsaymış daha iyi olurmuş. En sevdiğim kısım ise küçükdireksiyon, üzerinden multimedyayı kontrol edebildiğiniz direksiyonküçük olmasıyla bence hakimiyet hissini daha fazla veriyor.İ-Cockpit çok havali, kendinizi her şeyi dokunmatik ekrandankontrol etmeye alıştırmak biraz zaman gerektirse de buna kesinlikledeğer. Kokpitte ve arka kısımda hem sürücü hem de yolcular içinsınıfına göre oldukça ideal baş ve diz mesafesi sunuyor. 428 lt likbagaj hacmi ise yine sınıfına göre yeterli boyutta. Geri görüşkamerasının en net olduğu otomobillerden 308.
 

Test otomobilim ödüllü bir motora sahip. Ve bu ödülü sonunakadar hak ettiğini düşünüyorum. 1.2 litrelik 130 beygir güç üretenTurbo Pure Tech motora 6 ileri tam otomatik şanzıman eşlik ediyor.230 Nm tork üreten motoru 6 ileri manuel şanzımanla daalabiliyorsunuz. Turbo besleme sayesinde oldukça canlı olan motorayine uyumlu şanzıman eşlik edince sürüş oldukça keyifli oluyor.Düşük hacimli bu motor sahip olduğu teknoloji ile çok seri ve de enönemlisi ekonomik sürüş yapabilmenizi sağlıyor. Yapılan bir testtebir depo ile 1718 km giderek rekor kıran 1.2 lt 130 beygirlik PureTech motor aldığı ödülü çevre duyarlılığı ile de fazlasıyla hakediyor. Ancak günlük kullanımda bir depo ile bu km çok mümkünolmayacaktır. Çünkü bu denli ekonomik kullanmak için uymanızgerekenler günlük hayatta çok mümkün olmayan değerler. Ancak benotomobili yoğun trafikte şehir içinde kullandım ve elle ettiğimdeğer 7.6 otomatik benzinli bir otomobil için çok iyi birdeğer. 

Yorumlar