YAZARLAR

YENİ PEUGEOT 3008 Test Sürüşü

Baştan sona değişen otomobilin tabii ki en çarpıcı yanı hem iç hem dış tasarımı. Tasarım zevke göre değişir ancak henüz bu otomobilin tasarımından etkilenmeyene rastlamadım.

Yeni 3008’e bakıp ta heyecan duymamak mümkün değil, favoriotomobillerimden olan eski versiyonuyla arasında tasarım anlamındahiçbir bağ kalmamış. Eski crossover versiyon şimdi tamamen suvolarak karşımızda. Bu daha görür görmez etkilendiğim otomobilleBologna’da kısa bir test sürüşü yapma şansım oldu.

Baştan sona değişen otomobilin tabii ki en çarpıcı yanı hem içhem dış tasarımı. Tasarım zevke göre değişir ancak henüz buotomobilin tasarımından etkilenmeyene rastlamadım. Farlarındantamponuna kadar tüm detaylar otomobile özgün bir karakterkazandırmış.

Yeni 3008’in içi de yepyeni yeni i-cocpit konsol tasarımıbulunuyor. Eski versiyondaki şalter şeklindeki tuşlar bu defapiyano tuşlarını andırıyor. Çok şık detaylardan biride yenilenenvites kolu. Tamamen digital olan gösterge panelini 5 farklı grafiktasarımına sahip modda kendinize göre özelleştirebiliyorsunuz.

Alcantara koltuklar öyle kolay gözünüzün alışıp sıkılacağıtürden değil.591 litrelik bagaj hacmi yanında dingil mesafesi artanotomobilin arkadaki diz mesafesine etkisi büyük olmuş, yani dahageniş bir iç mekana sahip.

Şerit takip sistemi, aktif fren desteği, dinamik cruise kontrolgibi güvenlik özellikleri yanında çeşitli zor zeminler için yanikar,çamur gibi zeminlerde rahat hareket etmenizi sağlayacak gripkontrol sistemi bulunuyor. Henüz 4x4 alternatifi bulunmayanotomobil için bu sistem arazi sürüşleri için gerekli desteğisunmakta yeterli kalıyor.

Test ettiğim yeni 3008 EAT6 şanzımanla birlikte 1.6 dizel motorusahipti. Sürüşü oldukça canlı ve net tepkiler aldığım otomobilinbenim gibi tanışan herkesi etkileyeceğinden eminim.

Yorumlar