YAZARLAR

Yeni Nissan Qashqai 1.2 Test Sürüşü

Tasarımı Nissan’ın yeni yüzüne kavuşunca, karakteri daha baskın göründü bana, biraz sevimli daha yuvarlak hatları vardı, şimdi daha köşeli ve daha aktif bir görüntüsü var.

Türkiye’de her dört C suv dan biri yani Crossover segmentindenbiri Qashqai. Segmentin öncüsü olan model onca rakibe rağmen halaen çok satılan crossover. Bunda bence en büyük etken fiyatınaoranla sahip olduğu kalitenin yüksek hatta tasarımı sayesindekalitesinin olduğundan çok daha yüksek görünmesi. Tabi bir diğeretken ise sürüş dinamikleri. Bu öncü küçük suv çok kısa süre önceyenilendi. Lansmanda kısa süreli kullanma şansı bulmuştum. Şimdiise biraz daha karakterine uygun yolun dışına doğru hareket etmeimkanı buldum.

Tasarımı Nissan’ın yeni yüzüne kavuşunca, karakteri daha baskıngöründü bana, biraz sevimli daha yuvarlak hatları vardı, şimdi dahaköşeli ve daha aktif bir görüntüsü var. Tabi X-Traille ben butasarımı çok sevmiştim o yüzden tanıdık bir sempati duymadım değilQashqai ye. Yeni bumerang formlu farlar adaptif özellikli, aracınhızı ve direksiyon açısına göre kendisini ayarlıyor. Bilenler beniiyi anlar gece Kırklareli tarafından İstanbul’a yolculukta dar veuzun düzlükleri inişli çıkışlı olan yani karşıdan gelen aracın biryok olup bir ortaya çıktığı eğimler olan yolda bu farların beni nekadar mutlu ettiğini anlatmak için doğru kelime havalı bir “konfor”olsa gerek.   

İçeride de değişiklikler var ama çok büyük değişiklikler değilbunlar, gerçi bence zamanının ilerisine bakan bir tasarımı vardıQashqai nin herhalde bu yüzden olacak çok büyük bir farklılığagidilmemiş. Tüm camlar uzaktan kumada edilebiliyor ve hepsiotomatik artık bu özellik tüm donanımlarda standart. Malzemekalitesi eskiye göre daha iyi daha fazla yumuşak malzemekullanılmış ama yine alt kısımlar sert plastik. Deri koltuklarelektrikli ve hazfızalı.Yeni direksiyon simidine ben bayıldım. Dformlu yeni sportif direksiyon sadece şekil olarak değil işlevolarak ta iyi geri dönüşleri çok hızlı ve net bir karakter.Maalesef ama maalesef Nissan Yeni Qashqai’ de Nissan connect içineski dijital ekranı uygun görmüş. O kadar modernize olmuşotomobilin içinde o eski ekran çok sırıtıyor. Ama neyse ki sistemhızlı ve başarılı çalışıyordu zaten. Bu ekrandan ayrıca Qashqai nin360 görüntüsünü kontrol edebiliyorsunuz. Yani otomobile sürüşesnasında ve park esnasında yukarıdan bakarak tm çevresinde ne varne yok görebiliyorsunuz. Dilerseniz Qashqai’i opsiyonel olarakpanoramik cam tavanlı alınabiliyor. Benim kullandığım otomobilde buözellik vardı. Ve söylemeliyim ki cam tavan gibisi yok. Tabi bukişiden kişiye değişir ancak aracın içini hem aydınlatıpferahlattığı gibi, uzun seyahatlerde arkada oturan yolcularındagörüşünü artırıp seyahatin çok daha iyi geçmesini sağlıyor. 430litrelik bagaj hacmi veriyor Qashqai, bagaj iki bölümden oluşuyor.Sallanmasını istemediğiniz eşyaları koyabileceğiniz daha küçük birbölüm var zeminde.

 

Qashqai’de en göze çarpan özellik güvenlik bence, Nissan’ın yeniİntelligent Mobility  özellikleriyle donatıldı. Bunlarda öneçıkan park esnasında çarpmaları önleyen akıllı çapraz trafik uyarısistemi. Burada otomobil hem kör nokta hem de köşelerden harekethalindeyken ve ya dururken yaklaşan tehlikeyi sesli ve görselolarak sürücüyü uyarıyor. Zaten sahip olduğu akıllı çarpışma önlemesistemine yaya algılama özelliği eklendi. Bu yeniliklerin yanı sıraakıllı yol kontrolü, akıllı sürüş kontrolü, aktif motor freni,akıllı otomatik far asistanı, akıllı yorgunluk algılama sistemi,akıllı çevre görüş sistemi ve akıllı park sistemi de mevcut. Ekolarak geri görüş kamerası, şerit takip uyarı sistemi, trafikişareti tanıma sistemi, kör nokta uyarı sistemi gibi özellikler deyeni Qashqai’nin sunduğu güncel teknolojiler arasında.

Yeni Qashqai, manuel ve X-tronic 115 PS 1.2 Turbo Benzinli /manuel 110 PS 1.5 Dizel / manuel ve X-tronic 130 PS 1.6 Dizel motorve şanzıman seçenekleriyle satışa sunuluyor. Eğer 4 çeker birQashqai sahibi olmak isterseniz yalnızca 1.6 dizel ve manuelşanzıman tercih etmeniz gerekecek. Benim test misafirim  1.2litre Turbo benzinli ve 115 beygir. Bu motor 165 Nm tork değeriveriyor. 7 ileri X-Tronic otomatik şanzıman.0-100 km hıza ise 12.9saniyede ulaşıyor. Ben Qashqai yi kullanırken eski versiyonda da ençok çevikliğinden etkilenirdim şimdide öyle, direksiyon tepkileri,direksiyon dönme açışı, virajlarda ki dengesi, çekişi gayet iyi.Motorun zayıf olduğunu düşündürdüğü çok az an oldu. buda geneldeçok dik ve uzun yokuşlarda aniden hızlanmak istediğimde zayıfkaldığını hissettim ancak o koşullarda bu motordan beklenen dahafazlası olmazdı zaten. Ancak bol bol asfalt dışına çıktım. Yaniçamurlu yol olmayan arazide tabiri yerindeyse dört döndüm. Yumuşaksüspansiyonun konforu kendisini burada gösterdi. Yavaş hızda vebozuk arazide konforuna diyecek yok. Yalıtım eskiye oranla iyiancak yüksek hızda biraz gürültüye katlanmak gerekebilir. Neyse kiBose müzik sistemi var. Kullandığım süre boyunca yakıt tüketimi 7.5ile 8 litre arasında gidip geldi. Qashqai nin fiyatlarıise 

Yorumlar