YAZARLAR

YENİ MAZDA MX-5 Test sürüşü

2016 Dünyada Yılın Otomobili ve Dünyada Yılın Tasarımı (WCOTY) ödüllerinin sahibi olan efsane roadster yeni Mazda Mx-5 şimdide 2 litrelik benzinli motoruyla konuğum oldu.

2016 Dünyada Yılın Otomobili ve Dünyada Yılın Tasarımı (WCOTY)ödüllerinin sahibi olan efsane roadster yeni Mazda Mx-5 şimdide 2litrelik benzinli motoruyla konuğum oldu. 

Yeni tasarımı yine efsane KODO yani hareketin ruhu tasarımınasahip otomobil, vermek istediği hareket duygusunu ancak bu kadarbaşarılı yansıtabilirdi. Özellikle led far tasarımının otomobileverdiği hareket, enerjisinin yüksek boyutunu ilk bakıştahissetmenizi sağlıyor. Varoluşunda “Jinba ittai” yani Japonkültüründe at ile binicisinin bütünlüğünü ifade eden felsefeyatıyor. Bu bütünlükte atlı okçuların at dörtnala giderken atındört ayağının da havada olduğu anda okçunun oku hedefin istediğinoktasına göndermesi ile sonuçlanıyor. Felsefedeki bütünlükotomobil ile sürücü için ilham olmuş. Japon üretici tıpkı bufelsefedeki at ve binicisi gibi otomobil ile sürücünün uyum içindeolmasını hedeflemiş.

Atlı okçuluk benim lisanslı olarak ve çok severek yaptığım birspor. Bu otomobile olan tutkum birazda buradan geliyor. Atüzerindeyken hissettiğim heyecanı bu otomobilin direksiyonunageçtiğimde de hissediyorum. O yüzden otomobile Mavi at binicilikkulübünde eğitmenim Cemal Hünal ile göz attık.

İç tasarımı eskiye oranla çok daha modern ve kaliteli. Yumuşaktavan kapalıyken 1.80 boyunda bir kişi rahatlıkla oturabiliyorküçük görüntüsünün içinde bu iki kişilik roadster yolcuları içinoldukça iyi bir alana sahip. Dışarıdaki dinamik çizgiler otomobiliniçinde de başarılı bir şekilde yerini almış. Sportif koltuklar,kırmızı dikişli detaylar, yüksek kaliteli işçilik otomobildekendinizi dışarıdan soyutlanmış hissetmenizi sağlıyor. Ayrıca küçükeşyalarınızı koyabileceğiniz eşya gözleri de böyle bir otomobiliçin yeterli. Bagaj ise size 130 litrelik bir hacim sunuyor.

Otomobilde kör nokta uyarı sistemi, şerit takip sistemi, uzunfar kontrol sistemi gibi özelliklerde bulunuyor. Çift dişlielektronik güç destekli yeni direksiyon ile tepkiler çok hızlı venet. Alüminyum ve yüksek çekme dayanıklı çelik gibi düşük ağırlıklımalzemelerle geliştirilen Skyactive gövde ve şasi ağırlığın eskiversiyona göre daha az olmasını sağlamış.

Yani yeni Mx-5 önceki nesilden 100 kg daha hafif.

Kullandığım otomobil  2.0 litre SKYACTİVE-G benzinlimotorlara sahip. 6 ileri şanzımanla birlikte alabildiğiniz bu motor160 beygir güç ve 4600 devirde 200 Nm tork üretiyor. 7.3 saniyede 0km den 100 km ye çıkan otomobil ben kullandığım süre boyuncaortalama 8.6 litrelik yakıt tüketim değeri gösterdi. Böyle birotomobil için çok iyi bir değere sahip ancak yalıtım konusundabiraz zayıf kalıyor, gerçi motorun sesini duymadan tam anlamıylakeyif almak mümkün değil bu otomobillerden. Gücü arka tekerleklereveriyor ancak yönlendirmeyi ön tekerleklerle yapıyor, gerçek birspor otomobil performansını veren Mx-5 kullanmaktan her an keyifaldığım bir otomobil. Yola çıkmak için sürekli bir bahaneniz olcakMX-5 in güncel fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar