YAZARLAR

Yeni Hyundai i20 1.2 Elite Blue

Yeni Hyundai i20 1.2 Elite Blue

Ayağının tozuyla Top Gear dan “2014 yılın küçük sınıf otomobili”ve uluslararası IF tasarım ödüllerinden bir birincilik aldı“KALBİNİN SESİNİ DİNLE” sloganıyla sahneye çıktı, hem Türkiye hemde Avrupa’da muhteşem bir çıkış yapan otomobil, .Kocaeli’ de Türkişçiliği ile hayat buluyor. Yeni i20’nin  tasarımı Almanya’dayapılıyor ve Türkiye’den 30 dan fazla ülkeye gönderiliyor. Eskinesli 400 binin üzerinde satış rakamına sahip i20, yeni nesli ilesegmente çıtayı oldukça yukarıya taşıdı.
 

Benim çok iddialı bulduğum ve taşıması kolay olmayan Kaşmirkahve rengi var test otomobilimin. Tasarımındaki hareketliçizgilerle birleşince bu renk otomobilde bayağı çekici duruyor.Otomobilin dışarıdan bakınca en dikkat çekici kısımları geriyedoğru uzanan LED entegre projeksiyon tipi ön farları, difüzörlüsportif tamponları ve altıgen ızgaranın şıklığı. Parlak siyah C sütunu otomobili daha da iddialı gösteriyor. Daha yüksek omuzçizgisine sahip otomobil eskisine göre daha geniş ve daha uzun. Butasarım ödüle layık görüldüğü gibi bayağı dikkat çekici.
 

Otomobil dışarıdan oldukça şık görünüyor ama içerideki durumbence çok daha iyi bu segmentten beklenenden daha fazla kalite veözellik bekliyor sizi. Yanlardan destekli koltuk yeterli rahatlıktaama vites değiştirirken kolum koltuğa çarpıyor, kısa boy yüzündenkoltuğu çok öne çekince bazı otomobillerde kaçınılmaz olan durumyeni i20 de değişiklik yapmıyor. Yükseklik ve derinlik ayarıyladireksiyonu rahat sürüş pozisyonuna getirebiliyorsunuz. Kullanılanyumuşak malzeme çift tonlu kombinasyonlardan oluşan iç mekanrenkleri, opsiyonel tam açılır panoromik cam tavan ilk dikkatçekenlerden. Yeni i20 4 farklı iç mekan rengi sunuyor. Tüm donanımseviyelerinde aux ve usb nin bulunması çok iyi. 7” dokunmatikekranın kullanımı basit ve tepkileri hızlı.Otomobilde yeterli başve diz mesafesinin yanında bolca saklama alanı var. Vitesinyanındaki bardaklıklar ve vitesin önündeki boşluk gerçek anlamdaeşyalarınızı toparlamanızı sağlıyor. Işıklı ve soğutmalı torpidogözü hacimli bir şeyler koyabileceğiniz büyüklükte.301 litrelikbagaj hacminin yanında tek tek yatan arka koltuklarla da bu alanıgenişletebiliyorsunuz. 5 kişinin rahatça seyahat edebildiğiotomobil ayrıca sahip olduğu güvenlik özellikleriyle de küçükaileler için de ideal. Yokuş destek sistemi, Araç stabilize yönetimprogramı (VSM), elektronik stabilize programı (ESP), Lastik basıncıdüştüğünde sizi uyaran sistem (TPMS) gibi özellikler standartolarak sunuluyor.
 

Test otomobilim 82 beygir güç üreten 1.2 benzinli motora sahip.Beş ileri manuel şanzımanla birlikte küçük hacimli motordanbeklediğimden çok daha seri ve dengeli. Direksiyon tepkileri hızlı.Viraja biraz hızlı girince kontrolü kolay kolay kaybetmeyeceğinizgüvenini veriyor. Aynı şekilde ses yalıtımı da başarılı. Otomobildekalite hissi yukarıda, güvenli sürüşün yanında ekonomikte, yoğuntrafikte kullandığım otomobilin ekranında değer 7.2’yigösteriyordu. Ancak şartlara ve  kullanıma göre budeğişecektir. Bu otomobil bence çok başarılı kalitesi ve fiyatıylasınıfında çok iddialı.

Yorumlar