YAZARLAR

YENİ FORD FOCUS 1.6 Dizel Sürüş İzlenimleri

YENİ FORD FOCUS 1.6 Dizel Sürüş İzlenimleri

Kompakt sınıfta en beğenilen otomobillerden biri olan Focus,1998 yılında başlayan yolculuğuna 2014 yılındaki 3.nesline yapılanmakyajla devam ediyor. Özellikle ralli parkurlarındaki başarılarınıkeyifle izlediğimiz otomobil son makyajla daha güçlü ve daha modernbir görüntüye sahip oldu.

Radyatör ızgarası Aston Martin havası taşıyor ve bu çağrışımlaotomobile bakışlar biraz daha derinleşiyor haliyle. Geriye doğruuzanan ve incelen farlar harekete hazır duygusu veriyor. Bu grubaeklenen ince led gündüz farları biraz da çatık bir bakış ekleyerekotomobile gizemli bir ifade katmış. Makyaj öncesine göre biraz dahaalçaltılan otomobilin yan kısmında ve kaputtaki çizgilerle verilenhareket birazcık sportif görünmesini sağlamış. Arka kısımdaki engöze çarpan hareketi doğal bir bombeyle oluşturulan spoyler.
 

İç tasarımda ise yine segmentinin en iyilerinden diyebilirimFocus için. Orta konsoldaki tuş kalabalığı 8” lik dokunmatikekranla toparlanmış çokta iyi olmuş. Kullanımı kolay tepkilerihızlı ve ideal sürüş pozisyonundayken konumunuzu bozmadan,rahatlıkla uzanabildiğiniz bir yerde. Navigasyon, klima, telefon,müzik gibi birçok özelliği buradan kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıcasahip olduğu vale moduyla bir şifre girerek sizden başkasınınkullanımını önlüyorsunuz. Bu özellik otomobili zorunlu olarakpaylaşıyorsanız bazı durumlarda gerekli olabiliyor. Navigasyondakikayıtlı adresler gibi. Klimayı dijital ekrandan kullanmayı tercihetmeyenler hemen ekranın altındaki tuşlardan manuel olarakdeğiştirebilir ki benim tercih ettiğim er zaman budur. Alternatifsunulması bence çok iyi olmuş. Direksiyon artık çok daha sportif vetuş konumlandırılması daha başarılı. Gösterge paneli yine okunaklıorta kısımda araç bilgisayarı bulunuyor ve aynı ekranda otomobilleilgili merak edebileceğiniz hemen her şey aynı anda görebileceğinizşekilde.Eşya gözleri konusunda orta konsolda çok bonkör olmasa davitesin önünde telefon anahtarlık gibi küçük eşyalar için vitesinarkasında ise bardak için yer bulunuyor bunlar dışında eşyalarınızıkapı içleri ve kolçakla toparlayabilirsiniz. 421 litrelik bagajhacminin yanında ferah bir iç mekana, çok rahat baş ve dizmesafesine sahip.
 

EuroNcap testinden beş yıldız alan test otomobilim, 1.6 litrelikTurbo Dizel Motora sahip bu motor 115 beygir güç ve 1750 d/d da 270Nm tork üretiyor. 0-100 hızlanması 10.9 saniye olan otomobil 6ileri manuel şanzımana sahip. Ancak dizel otomatik kombinasyonunubekleyenler için iyi haber, Ford Focus modelini mayıs ayındanitibaren dizel powershift otomatik olarak edinebiliyorsunuz. Yakıttüketimi ise fabrika verilerine göre ortalama 4.5 litre ancak herzamanki gibi kullanıma göre değişiyor ve benim ulaştığım değeryoğun trafikte 5.7 gibi iyi bir değer. Benim Focus hayranlığımınsebebi ise sürüş dinamikleri. Dinamik tork kontrol, direksiyon vesüspansiyon sistemi ile yol tutuşu gerçek anlamda başarılı. Serivirajlarda yüksek denebilecek hızlarda dahi dengesini bozmuyorsınırları zorlamak istediğinizde ise devreye giren ESP problemyaşamanıza izin vermiyor. Ben bu otomobili her zaman başarılıbuldum, sınıfının en iyilerinden olduğunu düşünüyorum makyajlanarakçok daha başarılı bir yol arkadaşı olmuş durumda.
 

Yorumlar